Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia morska w Kołobrzegu

Noclegi w pobliżu latarni morskiej

Latarnia morska w Kołobrzegu

Charakterystyczne morskie budowle

Wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Świnoujścia aż po Krynicę Morską, rozmieszczone są latarnie morskie. Pełnią lub pełniły rolę stałych punktów nawigacyjnych. Większość z nich pochodzi XV-XVII wieku. Na polskiej części wybrzeża znajduje się 16 latarni.

Historia kołobrzeskiej Latarni Morskiej

Kołobrzeska latarnia powstała w 1666 roku przy samym wejściu do portu na prawym brzegu Parsęty. Niestety w 1945 roku została doszczętnie zniszczona. Nowa powstała cztery lata później. Jest najmłodszą z polskich latarni. Wybudowały ją wojska radzieckie, które stacjonowały w Kołobrzegu. Jej wysokość sięga 26 metrów a światła maja zasięg ok. 16 metrów. Obecnie rolę sygnalizatorów w latarni pełnią obrotowe zespoły reflektorów halogenowych. Od zmierzchu do świtu do identyfikacji latarni służy indywidualny dla każdej z nich cykl rozbłysków świetlnych. Za dnia natomiast latarnie różnią się między sobą kolorystyką i kształtami. Latarnia morska w Kołobrzegu ma kształt okrągły w przekroju. Jej masywna wieża wznosi się na platformie fortu pruskiego, który powstał w latach 1832 – 1836.

Muzeum minerałów

Obecnie kołobrzeska latarnia jest jedną z atrakcji miasta. Budowla ta została wpisana na listę rejestru zabytków. Ze szczytu można zobaczyć wspaniałe widoki, odpocząć, a nawet zjeść posiłek. W podziemiach latarni otwarto muzeum minerałów. W oszklonych gablotach można zobaczyć muszle i minerały z całego świata. Zbiór jest naprawdę imponujący i ciekawy a specjalne oświetlenie sprawia, że kryształy wyglądają jak drogocenne klejnoty. W jednym z pomieszczeń muzealnych można się zapoznać z historią latarni i zobaczyć kopie innych tego typu obiektów znajdujących się nad polskim morzem.

Informacje dla turystów

Turyści mogą zwiedzać budynek od godziny 9:00 do 20:00. Bilety kosztują od 1 do 2 złotych. Chociaż kołobrzeska latarnia nie należy do tych najwyższych, warto pokonać kręte schody i dostać się na jej szczyt. Widok Bałtyku z tej wysokości naprawdę robi ogromne wrażenie, podobnie jak statki wpływające do portu. Poza tym na tarasie widokowym umieszczone są specjalne lunety, przez które dodatkowo można patrzeć na bardziej oddalone miejsca. Latarnia w Kołobrzegu to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta.

Polecane obiekty w pobliżu latarni morskiej