Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Portu Morskiego w Gdańsku

Port Morski w Gdańsku

Wędrówki po plaży to jeden z obowiązkowych punktów, jakie musi odhaczyć każdy turysta, który spędza wakacje nad Bałtykiem. Jednak w przypadku większych miejscowości wypoczynkowych, które posiadają własne porty, kolejnym obowiązkowym punktem jest wizyta właśnie w takich przybytkach. Nie można o tym zapomnieć jeśli przebywa się w Gdańsku – tamtejszy port bardzo często gości bowiem liczne statki pokazowe.

Charakter portu

Gdański port łączy w sobie cechy portu handlowego, tranzytowego, przeładunkowego i rekreacyjnego. Cumują tu więc zarówno wielkie kontenerowce, które przewożą towary nawet z drugiego końca świata, jak i prywatne żaglówki, motorówki i jachty, często wykorzystywane do obsługi ruchu turystycznego. Port położony jest w odcinku ujściowym na Martwej Wiśle. Swoim terenem obejmuje Ostrów (wyspę), oba brzegi ujściowe rzeki, twierdzę Wisłoujście a także znaczą część Wyspy Portowej, jednak z wyłączeniem sławnego Westerplatte. Całość liczy sobie ponad 679 ha powierzchni lądowej oraz aż 412 ha powierzchni morskiej, co czyni gdański port jednym z największych na Bałtyku.

Port dla turystów

Dojazd jest bardzo prosty, bo należy się kierować w stronę Mierzei Wiślanej lub korzystać z oznaczenia drogowego. Port w Gdańsku jest dostępny dla turystów jedynie częściowo, ponieważ jest portem w stałym użytku handlowym i przeładunkowym, do których to części wstęp mają tylko osoby upoważnione. Nie można go też zwiedzać tak swobodnie jak sąsiedniej mariny w Gdyni. Mimo wszystko warto tu zajrzeć, bo nawet z daleka można podziwiać przepiękne portowe nabrzeże z przycumowanymi wielkimi statkami. Dodatkowo port jest nie lada gratką dla miłośników techniki, którzy mogą zobaczyć olbrzymie urządzenia portowe i przeładunkowe. Atrakcją jest kapitanat portu mieszczący się w zabytkowym budynku, nowoczesna bazę promowa, przy której cumują największe bałtyckie promy oraz działająca latarnia morska.

Częścią gdańskiego portu jest też aktywnie działająca stocznia. Wstęp na nią jest wzbroniony, ale z nabrzeża doskonale widać olbrzymie konstrukcje powstające na jej terenie. Pierwsze wzmianki o portowym znaczeniu tej części nabrzeża znane są już z czasów głębokiego średniowiecza, ale dopiero okres między XIV a XV jest uznawany za największy rozwój gdańskiego portu, dzięki któremu zyskał on swoje wielkie znaczenie handlowe w tej części Europy utrzymywane zresztą do dnia dzisiejszego.

Polecane obiekty w pobliżu Portu Morskiego w Gdańsku