Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wyspy Ołowianki w Gdańsku

Wyspa Ołowianka w Gdańsku

Ołowianka jest gdańską wyspą, której brzegi obmywają wody Motławy i Kanału na Stępce. Dawniej, w latach 1343-1454 Ołowianka była własnością zamku krzyżackiego i nosiła nazwę Szafarnia. Wtedy jednak Ołowianka nie była w zasadzie wyspą. Stała się nią dopiero w roku 1576, kiedy to przekopano Kanał na Stępce. Nazwa wyspy wzięła swój początek od magazynów, w których przechowywano ołów.

Wyspa w środku miasta

Do Gdańska Ołowianka należy od roku 1454. Z zamierzchłych czasów zachował się na niej spichlerz Królewski z XVII wieku. Na wyspie znajduje się też wiele innych spichlerzy, stanowiących pozostałości po minionych latach. W latach 1896-1898 na Ołowiance powstał cały kompleks elektrowni miejskich, które dały początek gdańskiej elektryfikacji. Niestety, tuż pod koniec II wojny światowej zabudowania elektrowni zostały zniszczone. Odbudowano jest dopiero po zakończeniu wojny.

Ołowianka dzisiaj

Na Ołowiance swoją siedzibę ma Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Znajduje się tutaj również Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, która powstała w zabudowaniach dawnej elektrociepłowni. W latach 1998-2005 obszar dawnych elektrowni został poddany rewitalizacji, powstała filharmonia przyciągająca turystów i melomanów z całego kraju. Odbywają się tutaj prestiżowe koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Sala Filharmonii Bałtyckiej jest szczególnie ceniona przez najbardziej prestiżowych muzyków ze względu na swoje niezwykłe walory akustyczne. Zbudowana została jako sala o najwyższym poziomie, w pełni przemyślana i skrzętnie zaprojektowana tak, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Ołowianka dla turystów

Wyspa Ołowianka jest niezwykle chętnie odwiedzana przez turystów. Jedni mają ochotę na obejrzenia wystaw i ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego, inni wolą wziąć udział w koncercie, a jeszcze inni chcą po prostu pospacerować napawając się pięknymi widokami. To wszystko czeka na turystów właśnie na wyspie Ołowianka. To prawdziwa wizytówka miasta i jego znak rozpoznawczy.

Polecane obiekty w pobliżu Wyspy Ołowianki w Gdańsku