Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie

Noclegi w pobliżu Bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie

Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie

Bazylika archikatedralna w jest położona w Gdańsku w dzielnicy Oliwa, tuż przy Parku Oliwskim. Zaraz obok budynku archikatedry położone jest muzeum archidiecezjalne. Obiekt został ufundowany już w 1186 roku, jednak przez ponad 800 lat istnienia przeszedł wiele renowacji i przebudowań. Dzięki temu bazylika ma w sobie cechy wielu stylów - od romańskiego, przez gotycki, barok aż po nowoczesne budowle.

Najważniejsza świątynia

Niestety dzisiejszy budynek nie ma w sobie nic z oryginału. Pochodzi z XIV wieku i jest efektem ogromnego pożaru w 1350 roku, który strawił praktycznie cały budynek i potrzebna była całkowicie nowa inwestycja. W 1577 roku ponownie doszło do pożaru (tym razem było to umyślne podpalenie). Miało to miejsce podczas wojny Rzeczypospolitej z Gdańskiem. Gdańskie wojsko najemne w pewnym momencie napadło i dokonało podpaleń. Kościół od razu po tym wydarzeniu wyremontowano.

Organy

Perełką całego budynku są znajdujące się w nim organy. Rozsławione na całym świecie posiadają niezwykłe brzmienie. W ciągu całego roku na koncertach i prezentacjach organów spotkać można dziesiątki tysięcy osób. Jednak nie tylko samo brzmienie, które jest wyjątkowe przyciąga tu osoby, ale także unikalny front wykonany w stylu rokoko - bardzo rzadki, wręcz jedyny w swoim rodzaju. Koncert organowy podczas letnich wakacji to znakomity pomysł.

Bazylika archikatedralna w Gdańsku to zakon cystersów, którzy szerzyli naukę, kulturę i są uznawani za prekursorów zjednoczenia w Europie. Początkowo budynek znajdował się pośród pól i lasów, Gdańsk "przybył" do zakonu znacznie później. Dzięki funduszom otrzymanym z Unii Europejskiej w 2009 roku w świątyni nadal trwają prace renowacyjne i konserwacyjne. Dzięki temu wiele obiektów zyska nowy blask, a także dokonywane są nowe, ciekawe odkrycia i poszerzana jest historia tego miejsca.

Zwiedzanie

Wstęp do archikatedry jest oczywiście bezpłatny. Obiekt jest otwarty podczas mszy świętych (jednak jest prośba, aby nie zwiedzać podczas nich obiektu) oraz są dla turystów przeznaczone osobne godziny:

  • Poniedziałek - piątek: w godzinach 9.00-17.00
  • Sobota: w godzinach 9.00 - 15.30
  • Niedziela: w godzinach 14.00-17.30

Oficjalna strona bazyliki archikatedralnej, gdzie znajduje się więcej szczegółów: archikatedraoliwa.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie