Darłowo
Nazywane królewskim miastem Darłowo to jedna z bardziej znanych na polskim Wybrzeżu miejscowości wybieranych na urlop, wczasy lub nawet krótki, weekendowy wypoczynek. To głównie dzięki atrakcyjnemu położeniu miasta, które zapewnia typowo nadmorskie aktywności: obszerną plażę i kąpieliska. Dzięki jego bogatej historii, w mieście znajdziemy liczne ciekawe miejsca, które w razie gorszej pogody pozwolą nam ciekawie spędzić czas.
Położenie Darłowa
Leżące w dolinach rzek Wieprzy i Grabowej, Darłowo ma dzięki temu wyjątkowo ciekawe ukształtowanie terenu, dodające mu atrakcyjności w oczach turystów. Ujście rzeki Wieprzy do Bałtyku dzieli bowiem miasto na dwie połówki: zachodnią i wschodnią, połączone przez nietypowy rozsuwany most, wybudowany w 1988 roku i podziwiany chętnie przez odwiedzających to miasto. Cały obszar miasta znajduje się także na terenie Koszalińskiego Parku Narodowego, znajdującego się pod całkowitą ochroną, przez co przebywanie na tych terenach powinno wiązać się z wyjątkową dbałością o środowisko wokół nas. Dzielnica Darłowa – Darłówko – położone bezpośrednio nad morzem ma do tego właściwości lecznicze, ze względu na wysokie stężenie jodu w powietrzu, co służy wyjątkowo osobom mającym jakiekolwiek problemy z drogami oddechowymi lub tarczycą. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się także naturalna roślinność Darłowa i Darłówka, szczególnie ta porastająca naturalny brzeg nadmorski.
Historia Darłowa
O bogatej przeszłości Darłowa świadczy przede wszystkim imponujący zamek ceglany, będący charakterystycznym punktem miasta, wybudowany prawdopodobnie w XIV wieku przez słowiańskiego księcia pomorskiego Bogusława V. Już w XI wieku prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego miasta działała osada zamieszkana przez żeglarzy, rybaków i tkaczy. Prawa miejskie zostały nadane osadzie w 1271 roku na prawie lubeckim. Wedy miasto znalazło się przez krótki czas pod panowaniem Brandenburczyków. Po nich władzę w mieście przejął właśnie Bogusław V, będący zięciem Kazimierza Wielkiego. Przyczynił się do znacznego rozwoju miasta, które w tym czasie również nawiązało współpracę z Hanzą, zostając jej pełnoprawnym członkiem w 1412 roku. Największy rozwój w czasach historycznych Darłowo zyskało dzięki Erykowi I Pomorskiemu, który w wieku 30 lat został królem niemal całej Skandynawii, w tym Danii, Szwecji i Norwegii, zyskując ogromną na tamte czasy władzę. Rządząc przez 20 lat Skandynawią, został zdetronizowany, po czym zajął się piractwem, zapewniając sobie środki na swoistą emeryturę, którą spędził właśnie w Darłowie, rozbudowując zamek Bogusława V i przeznaczając znaczne finanse na rozwój miasta.
Ciekawą historię ma za sobą Darłowo także z okresu II wojny światowej. W jej trakcie to właśnie tutaj zmontowane i testowane były dwa największe działa świata: Dora i Gustav, wizytowane przez Adolfa Hitlera. Po wojnie, zamieszkująca Darłowo ludność pochodzenia niemieckiego została wysiedlona, a dalszy rozwój miasta zapewniało umiejscowienie tutaj Zasadnicza Szkoła Rybołówstwa Morskiego, zasilająca regularnie polską kadrę morską, a współcześnie kształcący specjalistów Zespół Szkół Morskich.
Atrakcje i zabytki Darłowa
Największą atrakcją Darłowa w okresie letnim jest oczywiście sama piękna, obszerna plaża z jasnym piaskiem. Jest ona świetnym miejscem odpoczynku cenionym szczególnie przez rodziny z dziećmi, ale też licznie przybywających tutaj turystów z Niemiec i Skandynawii.
Jeśli jednak pogoda niespecjalnie dopisuje, zawsze warto odwiedzić zamek książąt pomorskich w Darłowie, w którym dzisiaj mieści się muzeum poświęcone ich historii. W ramach ekspozycji głównej poznajemy bliżej historię i specyfikę tego regionu, zwiedzając m. in. mroczne lochy zamku. Można także wspiąć się na zamkową wieżę, na którą trzeba kupić osobny bilet lub odwiedzić nową wystawę dotyczącą już bliższej historii samego Darłowa, odtwarzającą m. in. modele statków i kutrów używanych przez dawnych mieszkańców osady lub prezentująca naturalnej wielkości figury słowiańskich wojów.
Jeśli zainteresowała nas postać Eryka I Pomorskiego, możemy oddać mu pamięć w Kościele Mariackim w Darłowie, gdzie znajduje się sarkofag ze szczątkami zmarłego tutaj dawnego władcy Skandynawii. W samym centrum Darłowa możemy natomiast odpocząć na Rynku, gdzie znajduje się m. in. barokowy ratusz oraz Pomnik Rybaka będący jednocześnie fontanną przedstawiający sceny z historii Darłowa.
Jeśli szukamy więcej atrakcji, możemy udać się do gwarnego portu w Darłówku, który po remoncie został zamieniony w atrakcyjny deptak. Można stamtąd popłynąć na wycieczkę tramwajem wodnym lub wybrać się statkiem wycieczkowym na rejs po morzu. Szczególną atrakcją w tym zakresie są rejsy odbywające się z Darłowa na duńską wyspę Bornholm. Co prawda nie odbywają się one zbyt często, warto jednak zastanowić się nad organizacją takiej wycieczki i spędzeniu nawet kilku dni na Bornholmie, gdzie przygotowana jest baza noclegowa z myślą o turystach wybierających się tutaj nawet na krótki okres.
Dla spragnionych rozrywek kulturalnych w lecie w Darłowie organizowane są natomiast imprezy cykliczne, m. in. Bałtyk Festiwal Media i Sztuka, letni festiwal reggae, Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, będący atrakcją dla wielbicieli militariów czy Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich pozwalający zapoznać się z najnowszą kinematografią z krajów tego regionu.
Gdzie nocować w Darłowie?
Dzięki wieloletniemu rozwojowi w charakterze miejscowości sprzyjającej organizacji wypoczynku nad morzem, Darłowo dysponuje obszerną bazą noclegową, pozwalającą na wybór miejsca w zależności od wymagań oraz zasobności portfela. Znajdziemy więc tutaj zarówno liczne kwatery prywatne, pensjonaty, jak i hotele oraz ośrodki spa, pozwalające nie tylko przyjemnie spędzić urlop nad morzem, ale zadbać też o swoje ciało i psyche. Darłowo jest przy tym szczególnie cenione jako miejsce wypoczynku przez rodziny z dziećmi, które nawet znudzone przebywaniem na plaży lub kiepską pogodą w lecie, mają szansę znaleźć tutaj masę atrakcji.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Darłowie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!