Brenna

Miejscowość Brenna położona w powiecie cieszyńskim w województwie śląskim, to miejsce od lat chętnie odwiedzane przez turystów. Przyciąga ich do tego miasteczka wiele rzeczy – zarówno ciekawe atrakcje i miejsca, które warto zwiedzić, jak i unikalna fauna i flora, której próżno szukać w innych rejonach Polski. Spokojny, sielankowy klimat Brennej tworzy zacisze, do którego można przyjechać i wypocząć, zapominając o codziennych obowiązkach, stresie i życiu w pośpiechu i biegu. Tu można zatrzymać się na chwilę, pooddychać świeżym powietrzem i przemyśleć wiele spraw, odstresować się, aby później wrócić do swojego codziennego życia z nowymi dawkami siły, energii i motywacji.

Historia

Historia miejscowości Brenna rozpoczyna się na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy to książę cieszyński założył w jej miejscu opalaną drewnem hutę szkła. W aktach historycznych pierwsza wzmianka o Brennej pojawiła się 30 czerwca 1490. W tym samym czasie w miejscowości pojawili się wędrowni pasterze, zwani też wałachami. Przybysze, pochodzący z terenów dzisiejszej Rumunii, przyprowadzili ze sobą liczne stada kóz i owiec. Wpłynęło to na rozwinięcie się gospodarki - zwierzęta dostarczały mleka, sera, mięsa i wełny. W 1621 roku Brenna stała się wsią książęcą. Od połowy XVII wieku aż do zakończenia I wojny światowej wchodziła w skład Komory Cieszyńskiej - śląskocieszyńskiego majątku Habsburgów. Mieszkańcy Brennej - górale śląscy - zajmowali się głównie pasterstwem i rolnictwem.

Rozwój Brennej przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas jej trwania w Brennej intensywnie prowadzona była działalność partyzancka - sprzyjało temu ukształtowanie okolicznych terenów, na których wybudowano bunkier. Latem 1944 Pluton Brenna składał się z trzydziestu członków – partyzantów. Po zakończeniu wojny Brenna rozwijała się nadal. Około 1952 roku rozpoczęto elektryfikację wsi. W roku 1989 Brenna otrzymała odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ciekawe miejsca

Chlebowa Chata - nazywana również często interaktywnym muzeum chleba – jest miejscem gdzie można zobaczyć proces przygotowywania i wypieku chleba. To atrakcja zarówno dla dzieci i młodzieży - która będzie mogła dowiedzieć się, w jaki sposób jakiś czas temu wypiekano chleb - jak i dla osób starszych, które będą mogły przypomnieć sobie czasy swojej młodości. W czasie prezentacji są także wypiekane podpłomyki, których zwiedzający mogą następnie skosztować z dodatkiem domowej roboty smalcu.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej powstało w roku 1973 w wyniku inicjatywy męża pisarki. Po jej śmierci Zygmunt Szatkowski uporządkował zbiory i po raz pierwszy udostępnił je zwiedzającym. Stałą ekspozycję muzeum stanowią dwa pokoje, oddające atmosferę pracy pisarki - jej otoczenie i przedmioty, wśród których tworzyła. Regularnie organizowane są też ekspozycje tematyczne, dotyczące biografii i działalności znanej pisarki.

Park linowy “Orla Perć” to miejsce dla tych, którzy lubią w aktywny sposób spędzać czas. W parku mogą bawić się wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej szóstego roku życia. Trasy mają różne wysokości i zróżnicowany poziom trudności - każdy może więc wybrać trasę odpowiednią do swoich możliwości i chęci. Na trasach znajduje się wiele różnorodnych przeszkód, a dla prawdziwych amatorów wspinaczki przygotowano orlą basztę, umożliwiającą wspięcie się wysokość 15 metrów po uchwytach i stopniach wspinaczkowych.

W Brennej znajdują się również ośrodki jazdy konnej, gdzie swoich sił mogą spróbować zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy jeździectwa. Oferta ośrodków oferuje także lekcje jazdy konnej - dla tych, którzy nie potrafią. Zimą Brenna to doskonałe miejsce dla narciarzy - ukształtowanie terenu stwarza doskonałe warunki do jazdy na nartach, a ośrodki narciarskie oferują wypożyczanie sprzętu, zapewniają wyciągi narciarskie, odpowiednio przygotowane stoki i naukę jazdy na nartach dla początkujących. Okolice Brennej obfitują w przepiękne miejsca, idealne do pieszych i rowerowych wypraw - warto wybrać się na dłuższą lub krótszą wycieczkę którymś z wielu szlaków turystycznych. To wspaniały sposób na wypoczynek dla amatorów długich, górskich wypraw.

Fauna i flora

W Brennej można spotkać bardzo wiele gatunków zwierząt. Nietrudno zauważyć dzika, sarnę, jelenia, borsuka czy zająca, w okolicy mieszkają także liczne salamandry - przedstawiciele płazów. Nie brakuje również ptaków - codziennie rano można usłyszeć ich śpiew, który zachwyca wielu przyjeżdżających do Brennej turystów. To miejsce to ostoja będącego pod ochroną bociana czarnego, a także sów, dzięciołów i kruków.

Rodzaj gleb występujących w okolicy Brennej, a także unikalny klimat sprawiają, że jest to miejsce stwarzające bardzo dobre warunki dla rolnictwa. W samej Brennej jednak terenów rolniczych jest niewiele. Niepowtarzalny charakter tamtejszej roślinności - zespołów leśnych znajdujących się na stokach wzgórz - zauważyła już w latach 30 – tych ubiegłego wieku profesor. A. Kozłowska twierdząc. Miejscu temu nadano później nazwę buczyny cieszyńskiej. Szczególnie warto wybrać się tam w porze wiosennej - na przełomie kwietnia i maja. W tym okresie leśne tereny zachwycają widokiem rozwijającej się przygody. To ostoja wielu roślin, które obecnie są pod ochroną i nie występuje ich już zbyt wiele - takich jak marzanka wonna, kopytnik pospolity, pierwiosnka wyniosła, bluszcz oraz wawrzynek wilczełyko, a także kilka gatunków storczyków.

Infrastruktura turystyczna

Brenna ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Można zatrzymać się na nocleg w jednym z pensjonatów lub hoteli, do dyspozycji turystów są także ośrodki wczasowe, domki wczasowe, schroniska i pola namiotowe. W miasteczku znajduje się również wiele miejsc, w których można zjeść smaczny obiad, wypić piwo lub kawę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Brennej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 6 ℃
opady 1.7 mm
śnieg z deszczem
jutro
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 6 ℃
opady 0.98 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 5 ℃
opady 0.77 mm
słabe opady deszczu
2024-12-19
6 ℃
min. 3 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.