Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Muzeum położone jest w Górkach Wielkich, w województwie śląskim. Prezentowane są tutaj zbiory biograficzne polskiej pisarki – Zofii Kossak-Szatkowskiej. Mieszkała ona tutaj w latach 1957-1968, a samo muzeum powstało w 1970 z inicjatywy jej męża. W 1993 skradziono z placówki dzieła, których nie udało się odzyskać w całości.

O muzeum

Przyjeżdżając w to miejsce będziemy mieli okazję zobaczyć wszelkie przedmioty związane z życiem pisarki, takie jak rękopisy czy rodzinne pamiątki, a także ujrzeć jej liczne obrazy. Ten skromny budynek promieniował kiedyś ciepłem i radością, w którym Zofia gościła przybywające zza granicy wnuki. Pomieszczenia wypełniają meble z Anglii oraz inne egzotyczne pamiątki. W archiwum znajdują się ciekawe rękopisy, a także korespondencja pisarki. Miejsce jest żywym przykładem folkloru, miejscowych zwyczajów, a sama pisarka określiła je jako najpiękniejsze miejsce na całej ziemi. To właśnie w tym miejscu powstały jej największe dzieła, dzięki którym nazywana była godną następczynią Henryka Sienkiewicza. Całe to miejsce wygląda jak nienaruszone przez czas, a sama rodzina miała za chwilę zjawić się w progu drzwi. Jest pełne spokoju, harmonii i uroku, a także tajemniczej aury. Z niegdyś pięknego i bujnego ogrodu pozostały jedynie ruiny, wciąż chętnie odwiedzane ze względu na nieustający mimo lat klimat. To istna ostoja wybitnej polskiej powieściopisarki, a także jej codziennego, rodzinnego życia u boku męża.

Zwiedzanie

Przybyć do muzeum możemy codziennie, oprócz poniedziałków i piątków. W dni robocze oraz w soboty czynne jest od godziny 9:00-15:00, natomiast w niedziele od 10:00-14:00. Należy pamiętać, że ostatni zwiedzający są wpuszczani na jedną bądź dwie godziny przed zamknięciem miejsca.

Bilety ulgowe kosztują 3 zł, natomiast normalne 5 zł. Jeśli pragniemy zamówić przewodnika, będzie on kosztował 25 zł. Wycieczki mogą zwiedzać muzeum w grupach do 20 osób, jednak muszą zarezerwować termin wcześniej przez telefon. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są pod adresem http://www.muzeumkossak.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich