Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Żuraw w Gdańsku

Noclegi W okolicy Żurawia w Gdańsku

Żuraw w Gdańsku

Gdański Żuraw to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli powiązanych z tym miastem. Widnieje on na sporej części widokówek z Gdańska, a dla wielu turystów jest jednym z prawdziwych symboli tego miasta. Stary Żuraw w istocie jest dźwigiem portowym Gdańska. Jest on zlokalizowany nad samą Motławą (ul. Szeroka 67/68), a duże rozmiary sprawiają, że trudno go przeoczyć przechadzając się po Starym Mieście. Żuraw mierzy bowiem 30 m wysokości. Oczywiście dzisiaj pełni on przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Wewnątrz znajduje się niewielkie Muzeum, do którego na pewno warto się wybrać, aby zobaczyć tą imponującą konstrukcję od wewnątrz.

Historia dźwigu

Żuraw został wybudowany w latach 1442 - 1444 i powstał na miejscu poprzedniego dźwigu portowego. Głównym zadaniem Żurawia była pomoc w załadunku różnego rodzaju towarów na statki wypływające z Gdańska. Mechanizm, który jest odpowiedzialny za olbrzymi udźwig Żurawia (do 4 ton na wysokość do 11 metrów) to koła deptakowe. Wewnątrz dwóch par kół stąpali ludzie, którzy napędzali w ten sposób dźwig. Jest to najstarszy średniowieczny obiekt tego typu w Europie.

Informacje dla zwiedzających

W zrekonstruowanej po II wojnie światowej drewnianej konstrukcji można zobaczyć mechanizm rządzący Żurawiem z bliska. Jest to też świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy o życiu w dawnym Gdańsku - w muzeum przygotowano specjalne makiety i tablice informacyjne. Muzeum w Żurawiu to filia Muzeum Morskiego w Gdańsku. Warto wybrać się do Żurawia, gdyż można tam z zupełnie innej strony oglądać gdańskie Stare Miasto. Godziny otwarcia są uzależnione od pory roku:

  • 30.01 - 28.04 czynne: od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-16.00
  • 29.04 - 7.05 czynne: od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10.00-18.00
  • 8.05 - 30.06 czynne: od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-16.00
  • 1.07 - 31.08 czynne: od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10.00-18.00
  • 1.09 - 30.11 czynne: od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-16.00
  • 1.12 - 31.12 czynne: od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-15.00

Muzeum w Żurawiu można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem. Bilety są sprzedawane do 30 min przed zamknięciem Muzeum, gdyż zwiedzanie trwa średnio około godzinę. Ceny biletów kształtują się następująco: bilet normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł, opiekun grupy do 10 os - 1 zł. Warto wybrać się do Żurawia w środę, gdyż wtedy można bezpłatnie zwiedzić znajdujące się tam muzeum. Więcej informacji na stronie: http://www.nmm.pl/zuraw

Polecane obiekty W okolicy Żurawia w Gdańsku