Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Twiedzy Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście jest gdańskim zabytkiem, który leży nad tak zwaną Martwą Wisłą, tuż obok dawnego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Warto wiedzieć, że jest to teren dzielnicy Przeróbka, zlokalizowany blisko Westerplatte, osiedla Wisłoujście oraz Północnego Portu.

Historia twierdzy

W XIV wieku istniała tu wartownia z drewna, którą spalili husyci w 1433 roku. Pięćdziesiąt lat później powstała tu wieża z cegły z latarnią, która miała bronić gdańskiego portu oraz kontrolować statki na Wiśle. Później wartownia została ufortyfikowana aż czterema bastionami. Twierdza była bardzo często oblegana, między innymi w 1577 roku przez Stefana Batorego, w 1807 roku przez wojska napoleońskie, w 1814 roku przez Prusaków. Od 1622 roku do 1629 roku znajdowała się tu baza polskiej wojennej floty. Niestety okręty zostały w 1628 roku zaatakowane przez Szwedów, a niektóre z nich zatopione. Co ciekawe, na drugiej stronie powstał Szaniec Zachodni, który jednak został zlikwidowany i obecnie planowane jest rewitalizowanie oraz zagospodarowanie tego terenu na potrzeby m.in. turystyczne.

Warto również wiedzieć, że obiekt na początku znajdował się tuż przy rzece, ale niesiony piach sprawił, że odległość to wzrosła do pół kilometra od brzegu. W XIX wieku Wisłoujście pełniło rolę więzienia, natomiast przed II wojną światową znajdowała się tam siedziba żeglarskiego klubu. W 1945 roku Armia Czerwona rozpoczęła proces niszczenia twierdzy. Udało się ją odbudować, ale nie do końca. W 1974 roku miejsce przekształcono na oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i twierdza została wpisana na listę najbardziej zagrożonych zabytków. W 2009 roku zadecydowano o rozpoczęciu odtwarzania Szańca Zachodniego.

Ciekawostka

Twierdza Wisłoujście to nie tylko zabytek, ale także zimowisko nietoperzy. Zimą można tu spotkać nawet kilkaset tych zwierząt. Najliczniejszym gatunkiem jest nocek Natterera, ale często pojawia się także nocek rudy oraz nocek łydkowłosy, któremu grozi w Polsce wymarcie. Niedawno włączono twierdzę na listę obszarów Natura 2000.

Zwiedzanie

Ceny biletów:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 7 zł
  • rodzinny – 35 zł
  • normalny grupowy – 14 zł
  • ulgowy grupowy – 6 zł

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 do 18.00. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem http://www.mhmg.pl/oddzial/7/twierdza-wisloujscie.

Polecane obiekty w pobliżu Twiedzy Wisłoujście w Gdańsku