Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży więziennej i Katowni w Gdańsku

Wieża więzienna i Katownia w Gdańsku

Wieża Więzienna i Katownia powstały około II połowy XIV wieku jako obwarowanie Głównego Miasta Gdańska. Oba budynki znajdują się przy ulicy Długiej i wraz z tak zwaną Szyją stanowią zespół przedbramia, czyli barbakan.

Historia Wieży Więziennej

Ustalono, że fundamenty Więziennej Wieży pochodzą już z początku XIV wieku. Pierwszy etap budowania wieży to dzieło Henryka Ungeradina, który wybudował wieżę z dziedzińcem w kształcie prostokąta i z przejazdem ostrołukowym. Nadbudowy nastąpiły w latach 1379–1382 oraz 1416–1418. Najwyższa kondygnacja, która ma arkady układające się w "ośli grzbiet" to dzieło Henryka Hetzla. Natomiast Michał Enkinger zwieńczył budowlę namiotowym dachem oraz narożnymi wieżyczkami. Dach spłonął w 1577 roku, kiedy to Stefan Batory oblegał Gdańsk. Wieża została przebudowana pod koniec XVI wieku przez Antoniego van Obberghena. Zwieńczył ją hełm barokowy. Wkrótce wieżę przeznaczono na więzienie, a na jej wschodniej elewacji umieszczono pręgierz. Obecnie Wieża Więzienna jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i w 2006 roku otworzono tu Muzeum Bursztynu.

Historia Katowni

Katownia przypomina urokliwy renesansowy pałacyk. Powstała w II połowie XIV wieku, a przebudowano ją w 1593-1604 za sprawą Antoniego van Obberghena. Dekoracje wykonał Willem van der Meer. Kiedy wzniesiono nowe umocnienia, budowla wraz z Wieżą Więzienną zaczęła pełnić funkcję więzienia, katowni oraz sali sądowej.

Warto wiedzieć

Uważa się, że od 1604 do 1858 roku funkcjonowało tu jedno z najcięższych więzień w całej Europie. Podobno żadnemu skazańcowi nie udało się stąd uciec. Obecnie w obu budynkach można podziwiać wiele eksponatów związanych z dziejami tych budowli, a także dotyczących historii Gdańska, prawa, administracji. Oprócz tego znaleźć tu można wiele przedmiotów z bursztynu. Niedawno uruchomiono w tym miejscu również unikalny punkt widokowy, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Gdańska.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: poniedziałek 10.00-13.00 (wstęp wolny), pozostałe dni 10.00-18.00. Ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży więziennej i Katowni w Gdańsku