Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Statku-muzeum Sołdek w Gdańsku

Statek-muzeum Sołdek w Gdańsku

Sołdek Gdański jest pierwszym pełnomorskim statkiem, który został zbudowany w Stoczni Gdańskiej po okresie II wojny światowej. Obecnie pełni on rolę muzeum i stanowi jedną z najbardziej lubianych i najchętniej odwiedzanych atrakcji Gdańska. Zacumowany jest tuż przy nabrzeżu wyspy Ołowianki, zaraz obok Narodowego Muzeum Morskiego, którego jest jednym z oddziałów.

Odrobina historii

Sołdek był niegdyś statkiem przeznaczonym do transportu węgla z Polski oraz do przywożenia do Polski rudy żelaza. Na wodzie stanął w roku 1948, a używać zaczęto go rok później w 1949. Tajemnicza nazwa statku pochodzi od nazwiska Stanisława Sołdka, zasłużonego działacza Stoczni Gdańskiej. Sołdek szczyci się 1479 odbytymi rejsami, głównie do Belgii, Szwecji i Danii.

Obecnie na turystów czeka tutaj ekspozycja rozmieszczona na pięciu poziomach statku. Jednocześnie na pokładzie może przebywać 66 osób. Unikalna budowa, niespotykana już dzisiaj w nowoczesnych statkach sprawia, że wizyta na Sołdku będzie prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników morza, ale także dla amatorów statków wodnych. Dla turystów dostępne są przeładownie, pokład łodziowy z pełnym wyposażeniem ratunkowym i inne niezwykle ciekawe atrakcje.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Statek otwarty jest do zwiedzania sezonowo. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia muzeum czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Od 1 września do 31 października Sołdek czeka na turystów od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00. W okresie od 1 listopada do 31 grudnia Sołdek jest nieczynny dla zwiedzających.

Ceny biletów przedstawiają się następująco: normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł. Opiekun lub pilot grupy 1-10 osób płaci za wstęp 1 zł. Możliwe jest również wykupienie karnetu, w skład którego wchodzi wstęp na Sołdek, Spichlerze oraz Żuraw z przeprawą promem „Motława” w dwie strony. Cena takiego karnetu to 18 zł w przypadku karnetu normalnego i 10 zł w przypadku karnetu ulgowego. Bilety można nabyć do 30 minut przed zamknięciem obiektu.

Więcej informacji na temat Sołdka i jego atrakcji można znaleźć na stronie: http://www.nmm.pl/soldek/zwiedzanie-statku-2

Polecane obiekty w pobliżu Statku-muzeum Sołdek w Gdańsku