Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Złotej Bramy w Gdańsku

Złota Brama w Gdańsku

Gdańska Złota Brama to jedna z najpiękniejszych tego typu konstrukcji w Polsce. Została wzniesiona przez Abrahama van den Blocke (najbardziej zasłużonego gdańskiego artystę, twórcę m.in. słynnego "Neptuna") w 1612 roku na miejscu swojej poprzedniczki – XIV-wiecznej Bramy Długoulicznej. Złota Brama znajduje się na ulicy Długiej pod numerem 1, dlatego jest niemal obowiązkowym punktem zwiedzania podczas pobytu w Gdańsku.

Symbol Gdańska

Budowla została wykonana w bardzo wówczas popularnym w Gdańsku stylu, który nosi dumną nazwę manieryzmu niderlandzkiego. Brama ta była częścią słynnej Drogi Królewskiej, tj. trasy, którą pokonywali królowie polscy podczas przyjazdów do Gdańska. W okresie zaborów Złota Brama służyła jako siedziba sławnej wówczas Szkoły Sztuk Pięknych należącej do Prus kierowanej przez wybitnego i słynnego rytownika - Johana Schultza. Niestety Brama uległa niemal całkowitemu zniszczeniu podczas działań II wojny światowej. Władze polskie zdecydowały się odbudować i dokładnie zrekonstruować bramę już w II połowie lat 50-tych. W 1978 roku miała miejsce renowacja elewacji, zaś lata 90-te przyniosły konserwację i detaliczną rekonstrukcję fasad. W następnych latach zdecydowano się przywrócić także odkute w kamieniu figury umieszczone na attykach.

Detale i szczegóły

Złota Brama nasycona jest licznymi alegoriami i sentencjami. Od strony frontowej można przeczytać łacińską sentencję pochodzącą z Psalmu 122, która w języku polskim brzmi: „Niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach". Natomiast od strony ulicy Długiej odczytać możemy gdańskie motto: „Zgodą małe republiki rosną - niezgodą wielkie upadają".

Na attyce bramy umieszczono natomiast osiem figur-alegorii, po cztery na każdą stronę. Od strony zachodniej, inaczej od strony Katowni, figury symbolizować miały życiowe kierunki mieszczan, czyli (od lewej) "Pokój", "Wolność", "Szczęście" i "Fortunę". Od strony wschodniej natomiast (czyli od strony ul. Długiej) figury symbolizowały najbardziej cenione przez Gdańszczan cnoty: "Zgodę", "Sprawiedliwość", "Pobożność" i "Rozwagę". Ciekawostką jest fakt, że obecne posągi stanowią doskonałą rekonstrukcję tych, które powstały w roku 1878 jako kopie oryginalnych, zniszczonych działaniem czynników klimatycznych. Aktualnie Złota Brama oraz Dwór św. Jerzego (przylegający do konstrukcji van den Blocka) przekazane zostały na potrzeby Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Polecane obiekty w pobliżu Złotej Bramy w Gdańsku