Ulica Długa w Gdańsku

Ulica Długa w Gdańsku

Ulica Długa to jedna z najbardziej reprezentacyjnych gdańskich ulic. Wraz z Długim Targiem tworzy Trakt Królewski, którym w dawnych czasach polscy władcy spacerowali w kierunku Motławy.

Lokalizacja

Długa znajduje się w samym sercu miasta, w dzielnicy Śródmieście. Biegnie prostopadle do Motławy. Większość osób odwiedzających gdańską Starówkę zaczyna zwiedzanie właśnie od tego miejsca.

Historia

W XIII wieku ulica Długa pełniła rolę traktu kupieckiego. Stanowiła centralny punkt miasta. Po zajęciu Gdańska przez Krzyżaków jej znaczenie jeszcze bardziej wzrosło. Wzdłuż ulicy zamieszkiwali najznamienitsi i najzamożniejsi mieszkańcy miasta. Na przełomie XV i XVI w. odbywały się na niej huczne parady z udziałem polskich władców. To właśnie wtedy ulica Długa i Długi Targ zyskały miano Traktu Królewskiego. W XIX w. usunięto wszystkie przedproża, stanowiące jeden z charakterystycznych elementów ulicy. Miało to służyć przystosowaniu jej do ruchu kołowego. Podczas drugiej wojny światowej Długa została niemal kompletnie zniszczona. Dziś, po odbudowie znów cieszy oczy odwiedzających i stanowi ozdobę miasta.

Atrakcje

Początek i koniec ulicy Długiej jest ozdobiony dwoma bramami - Złotą oraz Zieloną. Po obu jej stronach znajdują się malownicze kamieniczki. Warto poświęcić nieco czasu na przyjrzenie się ich detalom. Kamienica pod numerem 33 jest na przykład wyposażona w tubę głosową, stanowiącą odpowiednik współczesnego domofonu. Na szczególną uwagę zasługuje Dom Uphagena, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Przy ulicy Długiej 47 znajduje się także Ratusz Głównego Miasta. Wspinając się na jego wieżę, można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Na Długiej usytuowana jest również Fontanna Neptuna, stanowiąca jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Gdańska. Tuż za nią znajduje się kolejny symbol miasta - imponujący Dwór Artusa.

Praktyczne informacje

Ulica Długa jest dostępna dla zwiedzających przez całą dobę, a wstęp na nią jest bezpłatny. W sezonie letnim uliczka bywa bardzo zatłoczona, co nieco utrudnia podziwianie jej uroku. Długa jest zamknięta dla ruchu kołowego. Decydując się na zwiedzanie jej, powinniśmy zostawić samochód na jednym z pobliskich parkingów.