Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ulica Długa w Gdańsku

Noclegi w okolicy ul. Długiej

Ulica Długa w Gdańsku

Ulica Długa to jedna z najbardziej reprezentacyjnych gdańskich ulic. Wraz z Długim Targiem tworzy Trakt Królewski, którym w dawnych czasach polscy władcy spacerowali w kierunku Motławy. Długa znajduje się w samym sercu miasta, w dzielnicy Śródmieście. Biegnie prostopadle do Motławy. Większość osób odwiedzających gdańską starówkę zaczyna zwiedzanie właśnie od tego miejsca.

Historia

W XIII wieku ulica Długa pełniła rolę traktu kupieckiego. Stanowiła centralny punkt miasta. Po zajęciu Gdańska przez Krzyżaków jej znaczenie jeszcze bardziej wzrosło. Wzdłuż ulicy zamieszkiwali najznamienitsi i najzamożniejsi mieszkańcy miasta. Na przełomie XV i XVI w. odbywały się na niej huczne parady z udziałem polskich władców. To właśnie wtedy ulica Długa i Długi Targ zyskały miano Traktu Królewskiego. W XIX w. usunięto wszystkie przedproża, stanowiące jeden z charakterystycznych elementów ulicy. Miało to służyć przystosowaniu jej do ruchu kołowego. Podczas II wojny światowej  ulica Długa została niemal kompletnie zniszczona. Dziś, po odbudowie znów cieszy oczy odwiedzających i stanowi ozdobę miasta.

Atrakcje

Początek i koniec ulicy Długiej jest ozdobiony dwoma bramami wodnymi - Złotą oraz Zieloną. Po obu jej stronach znajdują się malownicze kamieniczki. Na niektórych znajdują się interesujace detale. Kamienica pod numerem 33 jest wyposażona w tubę głosową, stanowiącą odpowiednik współczesnego domofonu. Na szczególną uwagę zasługuje Dom Uphagena, w którym znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Przy ulicy Długiej 47 znajduje się także Ratusz Głównego Miasta. Z jego wysokiej wieży można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Na Długiej usytuowana jest również Fontanna Neptuna, stanowiąca jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Gdańska. Tuż za nią znajduje się kolejny symbol miasta - imponujący Dwór Artusa.

W sezonie letnim uliczka bywa bardzo zatłoczona, co nieco utrudnia podziwianie jej uroku. Jest zamknięta dla ruchu kołowego. To najważniejszy deptak w Gdańsku, dlatego warto wybrać się na przechadzkę tą trasą. Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć wiele wspaniałych zabytków, historycznych budynków i innych wyjątkowych obiektów.

Polecane obiekty w okolicy ul. Długiej