Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy zespołu cmentarzy wyznaniowych w Łomży

Zespół cmentarzy wyznaniowych w Łomży

Łomża to miasto położone na wschodzie Polski, w województwie podlaskim. Ze względu na swoje położenie jest to miasto, gdzie widać wpływy kultury wschodniej. Do takich miejsc zalicza się chociażby zespół cmentarzy wyznaniowych w Łomży, który również nazywany jest cmentarzem katedralnym.

Powstanie nekropolii

Początki cmentarza, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, miały miejsce w 1801 roku. Ponieważ właśnie w tym czasie zdecydowano się na wybudowanie nowego cmentarza rzymskokatolickiego. Natomiast w latach 30 – tych XIX wieku pojawiały się w sąsiedztwie nagrobki należące się do cmentarza ewangelickiego. Trzydzieści lat później, wyznaczono tu terytorium również dla zmarłych prawosławnych. Przez wiele lat takiego wspólnego funkcjonowania, wcześniej sztywno wyznaczone granice, zaczęły się bardzo mocno zacierać. Dlatego właśnie można mówić w tym momencie o cmentarzu wyznaniowym, który przez wielu porównywany jest do warszawskich Powązek.

Znane osobistości

Na terenie wyznaniowego cmentarza w Łomży pochowani są między innymi: pisarz Feliks Bernantowicz, poeta Jan Kulka czy też Jakub Waga, autor słynnej książki naukowej „Flora Polska”. Przechadzając się alejkami cmentarza, bardzo często można znaleźć nagrobki, które swoim stylem posiadają cechy tradycyjnych nekropolii wywodzących się aż z trzech różnych wyznań. To tylko pokazuje jak bardzo łomżyńska ludność z biegiem czasu zaczęła się mieszać i przesiąkać wzajemną tradycją oraz kulturą.

Wyjątkowe zabytki

Na cmentarzu wyznaniowym znajdują się zabytki, na które szczególnie warto zwrócić swoją uwagę. Do nich zalicza się: dom Grabarza, czyli dom pogrzebowy wybudowany w 1853 roku, kaplica grobowa rodziny Śmiarowskich pochodząca z 1838 roku. W późniejszych latach kaplica została zaadaptowana jako kaplica cmentarna. Z 1886 roku pochodzi dzwonnica, która zresztą znajduje się bardzo blisko Kaplicy Śmiarowskich. Cmentarz Wyznaniowy obejmuje oczywiście również Kaplicę Ewangelicką, a także Kaplicę Prawosławną. Pierwsza z nich została wybudowana w 1844 roku, natomiast druga jest nieco młodsza, ponieważ pochodzi już z 1906 roku. Została ona wzniesiona w modnym w tamtym czasie stylu neoklasycystycznym. Ponadto na uwagę zasługuje również ogrodzenie z bramami, do których zaliczają się główne bramy wybudowane w 1879 roku w stylu neoromańskim oraz neogotyckim.

Polecane obiekty w okolicy zespołu cmentarzy wyznaniowych w Łomży