Łomża

Łomża to miasto leżące w województwie podlaskim, na terenie historycznego Mazowsza. To zlokalizowane nad rzeką Narew miasto ma obecnie prawa powiatu, uchodzi za największy ośrodek naukowy i gospodarczy ziemi łomżyńskiej, ponadto jest w województwie podlaskim trzecim co do wielkości miastem.

Historia miasta i ważne wydarzenia

Łomża wymieniana jest już w roku 1000, jednakże pierwotnie gród zlokalizowany był w nieco innym miejscu, prawdopodobnie około 5 kilometrów od obecnego centrum miasta. Nie jest jednak jednoznacznie określone pochodzenie nazwy miasta, ponieważ nie zachowały się żadne potwierdzające ten fakt dokumenty, a wersje podawane przez historyków na podstawie dostępnych materiałów jak również ich wiedzy w tym temacie nieco się różnią. Pod koniec XIV wieku miasto zostało przeniesione w dogodniejszą lokalizację, gdzie znajduje się obecnie. Na przełomie XIV i XV wieku rozpoczęto budowę dworu w Łomży, co spowodowało szybki rozwój miasta pod wieloma względami. Prawa miejskie chełmińskie zostały nadane Łomży przez księcia Janusza I, a miało to miejsce 15 czerwca 1418 roku. To rozpoczęło bardzo dobry okres w dziejach miasta, szybko bowiem Łomża zyskała miano jednego z ważniejszych miast Mazowsza, zaraz po Warszawie i Płocku. Od roku 1612 do miasta zaczęli przybywać jezuici, co zapoczątkowało powstanie Kolegium Łomżyńskiego.

XVII i XVIII wiek nie były dla miasta zbyt korzystne, ponieważ wojny oraz panujące w tamtym czasie klęski żywiołowe stały się przyczyną upadku gospodarczego miasta. W kolejnych latach Łomża powoli odbudowała swoją pozycję jednego z szybciej rozwijających się miast regionu. W czasie wojen w mieście prowadzonych było wiele walk, spora część miasta została zniszczona. Odbudowa po II wojnie światowej trwała do połowy lat siedemdziesiątych.

Ciekawe miejsca i zabytki

Łomża jest doskonałym miejscem na kilkudniowy wyjazd czy na dłuższy urlop. Duża ilość zabytków oraz interesujących miejsc sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie można pominąć zabytków architektury, których w mieście jest sporo. Bardzo interesujący jest cały układ urbanistyczny miasta utrzymany w średniowiecznym stylu. Wiele budynków przetrwało do dnia dzisiejszego pomimo tego, że w czasie wojny Łomża była miejscem wielu walk i działań wojennych. Będąc w Łomży z pewnością warto zobaczyć Stary Rynek, na którym można podziwiać ratusz wybudowany w 1822 roku. Znajduje się na nim także bardzo dobrze zachowana hala targowa z 1928 roku. Wiele dochodzących do rynku uliczek w całości uznanych jest jako zabytki, podziwiać przy nich można kamienice z różnych okresów.

W Łomży można podziwiać wiele zabytków sakralnych, wśród których z pewnością wymienić należy Katedrę Świętego Michała. Utrzymana w stylu późnogotyckim świątynia powstała prawdopodobnie w latach 1504 - 1523. Podziwiać można nie tylko sam budynek i jego architekturę, ale także bardzo wiele znajdujących się w jego wnętrzu obrazów i innych ozdób. Świątynia zlokalizowana jest na wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Tam samo ciekawy, chociaż znacznie młodszy jest kościół i klasztor Kapucynów wybudowany w XVIII wieku. Warto także zwiedzić znajdujące się w mieście cmentarze, dwa z nich to cmentarze żydowskie, na których zachowało się bardzo wiele unikatowych nagrobków oraz dawny dom pogrzebowy. W mieście znajduje się także wiele pomników, znaczna większość z nich poświęcona jest ludziom, którzy walczyli w czasie wojen.

Osoby przyjeżdżające do Łomży z pewnością nie będą narzekać na brak zajęć. Jest bowiem bardzo wiele miejsc oferujących możliwość wypoczynku w różnoraki sposób. Bardziej aktywni mogą skorzystać z oferty ośrodków sportu, jest także wiele miejsc, z których można korzystać często nieodpłatnie. Galeria Sztuki Współczesnej czy Filharmonia również zapewniają wspaniałą rozrywkę. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, iż w Łomży odbywa się bardzo wiele imprez kulturalnych, w tym także międzynarodowych, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i osób odwiedzających miasto.

Wspaniałe położenia Łomży zapewnia bliskość Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Park znajduje się blisko Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego, które uznawane są za przyrodnicza osobliwość w skali europejskiej. Zachęca to od odwiedzenia tych przyrodniczych rezerwatów i rekreacji w ciszy i spokoju pośród zielonych, leśnych ścieżek.

Dojazd, noclegi i wyżywienie

Jeżeli ktoś wybiera się na urlop do Łomży, z pewnością nie będzie narzekał na opcje dojazdu, zarówno własnym samochodem jak i autobusem. Nie ma także problemu ze znalezieniem noclegu, Łomża bowiem oferuje dość sporą ilość miejsc noclegowych w hotelach czy motelach usytuowanych w bardzo różnych częściach miasta. Dzięki temu każdy, kto decyduje się tutaj przyjechać bez problemu znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Nie stanowi także problemu wyszukanie odpowiedniego punktu gastronomicznego. Oferują one możliwość skosztowania kuchni z wielu zakątków świata, oczywiście nie brak także tych, które są czynne znacznie dłużej i serwują alkohol.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Łomży.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
26 ℃
min. 15 ℃
maks. 29 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
31 ℃
min. 18 ℃
maks. 33 ℃
opady 4.02 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
28 ℃
min. 19 ℃
maks. 30 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-07-18
25 ℃
min. 17 ℃
maks. 27 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!