Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Łomży

Kościół Św. Michała Archanioła w Łomży

Historia budowy katedry św. Michała w Łomży przypada na lata 1504-1525. Ponieważ właśnie w tym czasie księżna mazowiecka Anna wraz ze swoimi synami Januszem III oraz Stanisławem, zdecydowali się na ufundowanie kolejnej świątyni na ziemi łomżyńskiej. Powodem takiej decyzji było przede wszystkim zwiększenie się ludności w mieście, przez co wcześniejsze kościoły okazywały się niewystarczająco duże dla wszystkich wiernych.

Ze stylu gotyckiego w barokowy

Rok po wybudowaniu kościoła św. Michała, odbyło się uroczyste przeniesienie zabytkowej chrzcielnicy, która została wyniesiona z kościoła pw. Rozesłania Apostołów. Jak wiadomo, w poprzednich wiekach większość świątyń znajdujących się na terenie Polski przechodziło wiele remontów oraz prac polegających na przebudowie. Taka okoliczność spotkała również katedrę pod wezwaniem św. Michała, ponieważ świątynia została bardzo mocno naruszona w wyniku najazdów wojennych, a także pożarów.

Dlatego właśnie pod koniec XVII wieku przebudowano ją ze stylu gotyckiego na styl barokowy. Głównym dowodzącym architektem w tamtym czasie był Józef Szymon Baletto. Kolejne intensywne remonty przeprowadzano w XIX wieku. W tym czasie dokonano kolejnych zmian, czyli wprowadzono bardzo dużo ozdób oraz dekoracji w polichromii.

Niestety II wojna światowa niosła ze sobą poważne zagrożenie zniszczenia całej świątyni. Na szczęście katedra została uratowana przed wysadzeniem w powietrze przez ówczesnego biskupa Stanisława Łukomskiego. Kościół miano katedry otrzymał dokładnie 1925 roku. Właśnie w tym czasie utworzono również diecezję łomżyńską. Świątynia jest przykładem gotyku mazowieckiego.

Wyjątkowe wnętrze

Wchodząc do katedry można zobaczyć przepiękny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej, który był koronowany przez samego Ojca Świętego Jana Pawła II w 1991 roku podczas pielgrzymki do Polski. W 2000 roku kaplica Matki Pięknej Miłości doczekała się gruntownego remontu. Dzięki temu stała się ona miejscem jeszcze większego kultu i czci obrazu. Dopiero po 1972 roku pojawiały się kolejne parafie na terenie Łomży. Wcześniej jedynym kościołem parafialnym była właśnie katedra św. Michała.

Wnętrze kościoła kryje w sobie kilka wspaniałych zabytków, na które warto zwrócić baczniejszą uwagę. Jednym z nich jest znajdujący się na ścianie południowej nawy podwójny pomnik Elżbiety i Andrzeja Modliszowskich z końca XVI wieku wykonany w stylu renesansowym w warsztacie Santi Gucciego. Niezwykły widok przedstawiają również dwa renesansowe nagrobki: łomżyńskich starostów Mikołaja Troszyńskiego oraz Nikodema Kosakowskiego. Nie do końca wyjaśnione jest natomiast pochodzenie znajdującego się w zewnętrznym murze kamienia, który przypomina swoim kształtem maskę. Prawdopodobnie był to przedmiot wykorzystywany w kulturze pogańskiej.

Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.katedra.4lomza.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Łomży