Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Szczyt Śnieżka

Noclegi w okolicy Śnieżki

Szczyt Śnieżka

Licząca sobie ponad 1600 metrów nad poziomem morza szczyt Śnieżka to najwyższe w całych Karkonoszach i Sudetach wzniesienie górskie. Zbudowana z granitu Śnieżka przez większą część roku niespecjalnie zachęca do odwiedzin, panują tutaj bowiem dość surowe warunki atmosferyczne, a szczyt najczęściej pokryty jest mgłą. Śnieg potrafi zalegać tutaj już od października do maja. Nie zmienia to jednak faktu, że turyści odwiedzający Karpacz i wędrujący po Karkonoszach za punkt honoru poczytują sobie odwiedzenie Śnieżki. Za trud wspinaczki wynagradzają ich wspaniałe widoki roztaczające się ze szczytu. Przy dobrej pogodzie widać stąd górskie panoramy oddalone nawet o 200 kilometrów.

Historia zdobywania Śnieżki

Jako najwyższy szczyt okolicznych gór, Śnieżka od dawna była punktem przyciągającym turystów i wielbicieli górskich wędrówek. Prawdopodobnie turyści pierwszy raz pojawili się tutaj już w połowie XV wieku, a w XVIII wieku Śnieżka stała się jedną z najpopularniejszych gór odwiedzanych w trakcie górskich wędrówek. Jednym z bardziej znanych turystów na Śnieżce był na samym początku XIX wieku późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – John Quincy Adams. Popularność Śnieżki podniosło także wybudowanie tutaj Kaplicy św. Wawrzyńca ufundowanej przez hrabiego Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, będącej symbolem jego posiadania tych ziem i poświęconej 10 sierpnia 1681 roku. Dzień ten stał się świętem przewodników i ludzi gór i co roku odprawiana jest w tym terminie msza święta na szczycie Śnieżki.

Latające talerze Obserwatorium Meteorologicznego

Sporą popularność przyniosło Śnieżce także wybudowanie na niej charakterystycznego budynku Obserwatorium Meteorologicznego, które swoją architekturą przypomina latające talerze UFO i jest jednym z miejsc, pod którymi najchętniej fotografują się przybywający tutaj turyści. Oprócz obserwatorium mieszczącego się na Kasprowym Wierchu, to jedyny w Polsce obiekt prowadzący systematyczne obserwacje na tak dużych wysokościach od 1880 roku. Niestety, nie można go zwiedzać, zamknięta jest także restauracja na szczycie Śnieżki, a najbliższymi schroniskami, w których można przez chwilę odpocząć są Dom Śląski, schronisko Samotnia oraz Strzecha Akademicka lub znajdujące się po czeskiej stronie schroniska Jelenka i Lucznia Bouda.

oficjalna strona: www.sniezka.karpacz.pl

Polecane obiekty w okolicy Śnieżki