Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy zamku w Przegorzałach w Krakowie

Zamek w Przegorzałach w Krakowie

Zamek w Przegorzałach zlokalizowany jest w Krakowie na przepięknym wzgórzu w otoczeniu lasu oraz rzeki Wisły. Inicjatorem budowy zamku był baron Otto von Wächter, który w czasie okupacji został starostą dystryktu krakowskiego. Pracę nad projektem zamku rozpoczęto najprawdopodobniej w 1941 roku.

Uzdrowisko

Baron pod pretekstem budowy uzdrowiska urządzał swoją rezydencję z bardzo dużym przepychem. Projekt zakładał wzniesienie budowli w stylu nadreńskich zamków pochodzących z okresu romantyzmu i został wówczas podpisany przez profesora Szyszko-Bohusza. Warto przy tym podkreślić, iż istnieją dwa projekty budowy zamku. Na pierwszym budowla jest nieco niższa, natomiast drugi projekt odpowiada rzeczywistemu wyglądowi zamku. Tuż obok zamku zostały wzniesione budynek garażowo-wartowniczy oraz wartownia.

Budowa samego zamku rozpoczęła się w 1942 roku, jednak w czasie gdy ówczesny właściciel wyjechał do Lwowa, budynek stał opuszczony przez niemal rok. Wszystko zmieniło się w 1943 roku, kiedy zamek w Przegorzałach otrzymał Heinrich Himmler, a budynek miał być przeznaczony na sanatoria dla wojsk niemieckich. Niemcy planowali połączenie zamku z drogą znajdującą się u jego stóp, jednak nie doszło do tego, ponieważ po II wojnie światowej Kraków został przejęty przez Armię Czerwoną.

Wspaniałe widoki

Zamek w 1952 roku został zajęty przez Instytut Badawczy Leśnictwa, a w 1973 roku umieszczono w nim Instytut Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagielońskiego. Z uwagi na przepiękne położenie zamku stanowi on jedną z ciekawszych atrakcji w całym Krakowie. Obecnie jest siedzibą dwóch instytucji wspomnianego uniwersytetu, natomiast na parterze znajduje się restauracja oraz kawiarnia. Największą atrakcją tych obiektów jest taras z miejscem widokowym, z którego roztacza się przepiękny widok na najbliższą okolicę. Z samego szczytu zamku można zobaczyć Beskidy z Babią Górą, a także Tatry, które widoczne są podczas przepięknej pogody przy niezachmurzonym niebie.

Polecane obiekty w okolicy zamku w Przegorzałach w Krakowie