Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi Tempel w Krakowie

Synagoga Tempel w Krakowie

Jedną z bardzo znanych synagog w Krakowie jest Synagoga Tempel. To jedna z czterech czynnych synagog w tym mieście. Została ona umiejscowiona na Kazimierzu, przy ulicy Miodowej. W synagodze tej obecnie bardzo rzadko odbywają się nabożeństwa, częściej mają tu miejsce koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Czasem odbywają się w niej wykłady akademickie czy spotkania z słynnymi osobami. Synagoga ta ma przydomek Postępowej z powodu swojego wystroju i roli, którą pełni.

Historia

Synagoga została wybudowana w 1862 roku. Jej budowa była możliwa dzięki Stowarzyszeniu Izraelitów Postępowych i Towarzystwu Religijno - Cywilizacyjnemu, którzy byli jej inicjatorami. W 1868 roku synagoga została znacznie rozbudowana, zmieniono jej wystrój i dodano do niej wiele nowych elementów i zdobień. Kolejna, ostatnia przebudowa, nastąpiła w 1924 roku. W czasie II wojny światowej synagoga została poważnie zdewastowana. Hitlerowcy urządzili w niej swój magazyn, pokradli też najcenniejsze dobra. W części świątyni zorganizowano stajnie dla koni Niemców, co było ostatecznym upokorzeniem Żydów. Mimo, że po wojnie wznowiono w tym miejscu nabożeństwa, to jednak nie było to już to samo miejsce. Renowacje podupadłej synagogi zainicjowano w 1994 roku.

Charakterystyka

Budynek ma styl neorenesansowy i został zbudowany na planie prostokąta. Front budynku jest niezwykle okazały oraz bogato zdobiony. Ciekawym elementem dekoracyjnym jest umieszczony na czarnej tablicy dekalog, który znajduje się nad wejściem do synagogi. W oknach znajdują się barwne witraże, przez które w słoneczną pogodę wpada piękne, kolorowe światło. Najbardziej efektowna jest główna sala modlitewna. W niej znajduje się najwięcej zdobień, stiuków, ornamentów, rzeźb i malowideł. Malowidła mają charakter orientalny, jest tu szczególnie dużo kwiatów. Ważnym elementem wystroju jest Aron ha-kodesz – wykonany z białego marmuru i mający dosyć pokaźne rozmiary. Wewnątrz synagogi znajduje się kilka tablic pamiątkowych w języku polskim i hebrajskim.

Najważniejsze informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek i niedziela 10.00-18.00. W soboty obiekt jest nieczynny. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi Tempel w Krakowie