Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia NMP w Krakowie

Kościół Wniebowzięcia NMP w Krakowie

Kraków to bez wątpienia miejsce wyjątkowe, które doceniane jest przez turystów z całego świata. Można się o tym przekonać spacerując po ulicach Starego Miasta lub podczas wizyty na Wawelu. Odwiedza je także wielu turystów z Polski, którzy chcieliby poznać historię tego-ważnego dla całego narodu-miasta. Jednym z ciekawiej położonych krakowskich kościołów jest Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach, który wyłania się z zielonych stoków Srebrnej Góry.

Położenie

Zespół klasztorny, którego głównym budynkiem jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajduje się na szczycie Srebrnej Góry – wzniesienia położonego w zachodniej części Krakowa. Znajduje się on na zachód od Kopca Kościuszki i na południe od krakowskiego zoo. W najbliższej okolicy przebiega droga nr 780, z której prowadzi bezpośredni dojazd do klasztoru. Rejony te objęte są ochroną w ramach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, można więc także próbować dojść do klasztoru spacerem, zwiedzając przy okazji ciekawy przyrodniczo obszar Krakowa.

Historia

Kamedułów sprowadzono do Polski w 1603 roku. Miejsce, które wybrali na swoją siedzibe było oddalone od pozostałych zabudowań, ponieważ mnisi szukali lokalizacji, w której mogliby się całkowicie poświęcić modlitwie. W klasztorze nie ma dostępu do radia czy telewizji, podczas mszy nie używa się natomiast organów ani innych instrumentów. Mnisi mieszkają w jednoosobowych celach i spotykają się tylko podczas mszy świętych.

Kościół

Najważniejszym obiektem na terenie zespołu klasztornego jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas budowy doszło do katastrofy budowlanej, przez co zakończenie prac przeciągnęło się do 1630. Świątynię wzorowano na podobnych budynkach znajdujących się we Włoszech. We wnętrzach można podziwiać obrazy pędzla włoskich artystów. W podziemnej krypcie znajdują się zamurowane szczątki zmarłych zakonników. Po stu latach są one wyciągane i przenoszone do zbiorowego grobowca. Zespół budynków klasztornych otoczony jest kilkoma hektarami lasu, gdzie znajdują się miejsca modlitwy. Całość zabezpiecza wysoki mur, ciągnący się przez kilka kilometrów.

Godziny zwiedzania

Codziennie w godzinach 8:00-11:00 oraz 15:00-16:30 wstęp do klasztoru mają mężczyźni. Kobiety mogą odwiedzić to miejsce tylko przez 12 dni w roku, m. in. w Boże Narodzenie czy Niedzielę Wielkanocną. Nie zostają jednak wpuszczone osoby w nieodpowiednim stroju (krótkie spodnie czy krótkie rękawy).

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia NMP w Krakowie