Noclegi w okolicy kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

By zobaczyć wszystkie zabytki Krakowa potrzeba wiele czasu. Będąc w dawnej stolicy Polski warto jednak odwiedzić przynajmniej te miejsce, które są zlokalizowane w pobliżu krakowskiego rynku. Przykładem takim jest kościół p.w. Świętego Franciszka z Asyżu.

Położenie

Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Franciszkańskiej, naprzeciw wylotu ulicy Brackiej, która prowadzi do rynku głównego. Po przeciwnej stronie Franciszkańskiej znajduje się Uniwersytet Papieski oraz budynek Pałacu Biskupiego ze słynnym Oknem Papieskim. Na zachód od budynku rozciągają się planty, natomiast od południa przylega do świątyni budynek klasztoru Franciszkanów. Po stronie wschodniej przed kościołem rozciąga się Plac Wszystkich Świętych, gdzie można zobaczyć pomnik Józefa Dietla.

Historia

Franciszkanie w królewskim mieście pojawili się około 1236 roku, za sprawą księcia Henryka Pobożnego. Pieniądze na budowę świątyni wyłożył książę Bolesław Wstydliwy. Kościół, który wtedy został zbudowany był prawdopodobnie zaprojektowany na planie krzyża równoramiennego, z wieżą na przecięciu się naw. Później kilkukrotnie świątynię rozbudowywano. Nie uniknęła także zniszczeń, do których przyczyniały się głównie pożary. Dwa ostatnie duże pożary miały miejsce w 1655 roku oraz w 1850, ostatni pochłonął praktycznie całą świątynię. Zdecydowano się jednak na odbudowę kościoła.

Architektura

Kościół p.w. Świętego Franciszka z Asyżu jest budynkiem orientowanym, zbudowanym z cegły. Składa się na niego transept, nawa, prezbiterium oraz trzy kaplice. We wnętrzach kościoła zwraca uwagę przede wszystkim piękna polichromia na ścianach nawy głównej, wśród których przedstawiono także sceny z życia patrona świątyni. Część polichromii transeptu oraz witraże w prezbiterium zostały wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem „Gloria Świętego Franciszka” autorstwa Gerharda Flatza. W świątyni znajdują się także trzy kaplice: Kaplica Męki Pańskiej, Matki Boskiej Bolesnej oraz Kaplica Błogosławionej Salomei.

Polecane obiekty w okolicy kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.