Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w dawnej stolicy Polski. Wzniesiony został w 1910 roku na zlecenie słynnego polskiego kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, według projektu Antoniego Wiwulskiego - znanego architekta i rzeźbiarza.

Symbol sukcesu pod Grunwaldem

Wiwulski odlał Pomnik Grunwaldzki we Francji, po czym został on przewieziony pociągiem do Krakowa (odsłonięcie miało miejsce 15 lipca z okazji pięćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem). Po początkowych sporach dotyczących lokalizacji monumentu, zdecydowano się ostatecznie na plac Jana Matejki. Warto zwrócić uwagę, że w latach powstawania pomnika, Kraków wciąż jeszcze należał do zaboru austriackiego, co skutkowało budową monumentu w warunkach konspiracji. Na początku II wojny światowej w roku 1939, Niemcy na skutek depolonizacyjnej polityki zdecydowali się zniszczyć pomnik. Rekonstrukcji zabytku podjął się dopiero w 1976 roku polski rzeźbiarz, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Marian Konieczny.

Zwycięski Jagiełło

Pomnik przedstawia króla Władysława Jagiełłę na koniu, zaś sam monument ma aż 24 metry wysokości. W lewej dłoni średniowieczny władca polski trzyma uzdę, w prawej – obnażony, opuszczony miecz. Na cokole tego okazałego monumentu możemy przeczytać: "Praojcom na chwałę – braciom na otuchę", co według wizji Paderewskiego miało uczcić pamięć poległych za Polskę oraz wzmocnić siły i morale Polaków w trudnym życiu pod zaborami.

Ściana południowa zabytku przedstawia stryja króla Jagiełły – księcia litewskiego Witolda oraz poległego wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Od strony wschodniej dostrzec możemy natomiast polskiego rycerza wraz z giermkiem zbierających porzucone krzyżackie chorągwie. Ściana zachodnia pomnika odsłania grupę litewską – woja dmącego w róg oraz prowadzącego jeńca krzyżackiego, zaś ściana północna przedstawia polskiego chłopa zrywającego kajdany – co było symbolem siły i wolności. Ponadto trzy ściany cokołu otaczają tarcze z herbami Polski i jej dzielnic. Przed schodami prowadzącymi do monumentu wkomponowano także płytę marmurową Grobu Nieznanego Żołnierza.

Polecane obiekty w okolicy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie