Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku w Janowcu - Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Janowcu - Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Janowcu jest obecnie siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego. Jego bogata historia sprawia, że każdego roku nie brakuje tutaj turystów, chętnych do obejrzenia murów starego zamku, a także ekspozycji, które są w nim prezentowane. Zamek zlokalizowany jest na wysokiej skarpie wiślanej w Janowcu, nieopodal Kazimierza Dolnego. Przez długie lata zamek był jedynym prywatnym zamkiem w całej Polsce Ludowej. W latach swojej świetności posiadał 7 wielkich sal i aż 98 pokoi. Według legend, na zamku każdej nocy straszy Czarna Dama.

Historia zamku w Janowcu

Zamek w Janowcu wzniesiony został na początku XVI wieku. Aż do wieku XVIII był stopniowo rozbudowywany. Zamieszkiwały go rody magnackie, a w jego budowę zaangażowani byli najlepsi architekci i rzeźbiarze. Na przestrzeni lat zamek miewał coraz to nowych właścicieli, którzy jednak nie do końca umieli o niego zadbać. W XVIII wieku właścicielem zamku był niejaki Jerzy Marcin Lubomirski, który przegrał cały majątek łącznie z zamkiem w karty. Całe wyposażenie zostało wyprzedane, a zamek opuszczony. Przez długi czas popadał w ruinę aż do roku 1931.

W roku 1975 budowla stała się własnością Muzeum Nadwiślańskiego, które wyremontowało znaczną część zamku i właśnie tutaj stworzyło swój oddział. Jedną z odbudowanych części zamku jest Dom Północny. W jego salach zgromadzono wiele cennych eksponatów, ukazujących historię tego zamku i jego właścicieli. Turyści chętnie odwiedzają krużganki o wielu poziomach. Rozpościera się stąd piękny widok na zamkowy dziedziniec i całą malowniczą dolinę Wisły. Na terenie zamku odbywają się różnego rodzaju koncerty i spektakle teatralne oraz wystawy. Koncerty organizowane są zwykle w Stodole z Wylągów, mającej niepowtarzalny klimat i atmosferę.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek w Janowcu czynny jest dla turystów w okresie od 1 kwietnia do 31 października codziennie od 10:00 do 17:00. W okresie od 1 listopada do 31 marca zamek czynny jest codziennie oprócz środy w godzinach od 9:00 do 15:00. Krużganki i dziedziniec można zwiedzać codziennie od 17:00 do 20:00 w okresie od 1 kwietnia do 17 września.

Ceny biletów wynoszą: normalny (wstęp na zamek i dwór) 12 zł, ulgowy 8 zł, bilet na dziedziniec i krużganki – 7 zł. Jest możliwość zakupu karnetu na wszystkie prezentowane ekspozycje w cenie: karnet normalny 30 zł, ulgowy- 20 zł. Istnieje możliwość wykupienia przewodnika, który oprowadza po wystawach w cenie 20 zł, w języku angielskim – 90 zł. Wtorki to dzień wolnego wstępu, wówczas możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne albo zwiedzanie grupowe po wcześniej rezerwacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.mnkd.pl/zamek-w-janowcu

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Janowcu - Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym