Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

Noclegi w pobliżu przystani rejsowej w Czorsztynie

Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych atrakcji w Czorsztynie. Malowniczo położony u podnóża górskich wzniesień zbiornik wodny to miejsce romantycznych rejsów i niezapomnianego wodnego szaleństwa. Przyciąga letników, którzy pragną połączyć morskie plażowanie z górskimi krajobrazami i wycieczkami.

Sztuczny akwen wodny

Zalew Czorsztyński nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym ukształtowanym przez siły natury. Jest to jezioro zaporowe utworzone na skutek spiętrzenia Dunajca zaporą. Plany jej budowy istniały już na początku XX wieku, jednak z pracami intensywnie ruszono dopiero w 1970 roku, a ukończono niespełna trzydzieści lat później w 1997 roku podczas tzw. powodzi tysiąclecia. Warto dodać, iż to silna powódź w 1934 roku zmobilizowała do podjęcia intensywnych działań. Celem budowy zapory była przede wszystkim ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa – takie zadanie miało spełniać Jezioro Czorsztyńskie. Obecnie pełni ono przede wszystkim funkcje rekreacyjne i turystyczne, znacznie podnosząc walory przyrodnicze u podnóża Pienin.

Zalew ma powierzchnię około 11 kilometrów kwadratowych, a jego maksymalna głębokość wynosi 50 m. Znajdująca się tu zapora to imponująca konstrukcja ziemna unosząca się 56 m ponad taflę lustra jeziora. Turyści chętnie wybierają ją jako miejsce spacerów, podczas którego mogą podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy, ale również turbiny potężnej elektrowni, pracującej poniżej.

Magiczne rejsy

Rejsy po Zalewie Czorsztyńskim to prawdziwa podróż niczym z bajki, pełna pięknych zakątków, królewskich zamków i niezapomnianych wrażeń. Licząca 30 km linia brzegowa jest niezwykle atrakcyjna i z pewnością skradnie serce każdego turysty. Prawdziwymi perełkami są dwa malownicze zamki z epoki średniowiecza, które górują na skalistych wzniesieniach nad falującym zalewem. Rejsy odbywają się na dwóch trasach. Pierwsza z nich, trwająca ok. 15 minut, umożliwia podziwianie ruin zamku w Czorsztynie oraz budowli w Niedzicy. Drugi wariant rejsu trwa trzykrotnie dłużej i umożliwia dotarcie to najbardziej malowniczych zakątków i plaż nad brzegiem jeziora.

Informacje dla turystów

Gondole zwane „Czorsztyniankami” kursują codziennie od 1 maja do 30 września w godzinach 9.00 – 18.00 w sezonie oraz 9.00 – 16.00 poza sezonem. Przystań dysponuje 6 gondolami, które jednorazowo mogą zabrać 72 osoby. Można zabrać na nie rowery, a wszelkie zwierzęta są mile widziane. Bilety na rejs pierwszą drogą kosztują 6 zł, a dzieci do 10 roku życia płacą 5 zł, natomiast za bilet na rejs spacerowo-widokowy zapłacimy 14 zł za normalny, natomiast dzieci do 10 lat – 12 zł.

Polecane obiekty w pobliżu przystani rejsowej w Czorsztynie