Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie

Zamek Ujazdowski w Warszawie

Warszawa to miasto, w którym znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Wspaniale odbudowana po okresie wojennym skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Zamek Ujazdowski, który funkcjonuje jako siedziba Centrum Sztuki Współczesnej. Obiekt mieści się w dzielnicy Ujazdów w pięknym otoczeniu terenów zielonych, pod adresem Jazdów 2.

Dawniej i dziś

Zabudowania powstały na terenie dawnej osady Jazdów. W XVI wieku zamieszkiwała je Anna Radziwiłłówna wraz z synami, a następnie Bona Sforza. To właśnie ona postawiła na rozbudowę obiektu. Stworzyła dwór oraz zabudowania gospodarcze. Na początku XVII wieku rozpoczęła się budowa dzisiejszego Zamku Ujazdowskiego. Zapoczątkowano ją na zlecenie Zygmunta III Wazy. Powstała wówczas jednopiętrowa budowla z krużgankami oraz sześciobocznymi, dwupiętrowymi wieżami znajdującymi się w narożnikach.

W późniejszym czasie zamek był przebudowywany prze kolejnych właścicieli: Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Augusta II Mocnego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten ostatni w 1784 roku przekazał zamek miastu do celów wojskowych. Z zamku zrobiono siedzibę szpitala, w którym mieściły się oddziały: wewnętrzny, neurologiczny, psychiatryczny, laryngologiczny, a także gruźliczy. Na tyłach szpitala podczas II wojny światowej chowano zmarłych żołnierzy, a większość budynków została zniszczona w 1944 roku. W roku 1974 rozpoczęto odbudowę zamku. Budynek w roku 1985 przejęło Centrum Sztuki Współczesnej, które mieści się tam do dnia dzisiejszego. Warto wybrać się tam na wystawy oraz do kina i biblioteki.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wystawy w zamku można podziwiać od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-19.00, a w czwartki do godziny 21.00. Ostatnich zwiedzających wpuszcza się na salę na 30 minut przed zamknięciem galerii. Z biblioteki natomiast korzystać można od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00 i w soboty 10.00-14.00.

Jeśli chodzi o cennik, to warto zapamiętać, że wystawy za darmo można zobaczyć w czwartki. Poza tym dniem bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (2 dorosłych + dzieci) 20 zł, grupowy (minimum 10 os) 6zł za osobę, dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia zwiedzająca galerię indywidualnie uiszcza opłatę w wysokości 1 zł. Można również zdecydować się na wykupienie rocznego abonamentu, którego koszt to 80 zł. Zawsze na wstęp wolny mogą liczyć posiadacze karty WarsawPass. W galerii funkcjonuje kino, gdzie bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 12 zł. Seanse odbywają się codziennie.

Wszystkie przydatne informacje znajdują się pod adresem: www. u-jazdowski.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie