Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi im. Nożyków w Warszawie

Synagoga im. Nożyków w Warszawie

Synagoga im. Małżonków Nożyków w Warszawie to jedyna czynna obecnie synagoga, która przetrwała okres II wojny światowej. Zlokalizowana jest przy ulicy Twardej i stanowi główną synagogę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Nabożeństwa w synagodze odbywają się każdego dnia, a w każde święto niemal przez cały czas rozbrzmiewają w świątyni modlitwy, które wspominają fundatorów synagogi, czyli Rywkę i Zalmana Nożyków. Świątynia zbudowana jest w stylu neoromańskim i posiada zdobienia ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej.

Synagoga Rywki i Zalmana

W 1892 roku narodziła się koncepcja budowy synagogi, a rok później doszło do spisania aktu notarialnego, na mocy którego Zalman Nożyk nabył od Jana Teodora Engelberta Zembrzuskiego pustą parcelę przy ulicy Twardej 6. W 1898 roku rozpoczęła się budowa synagogi, a jej projekt został wykonany przez Leanro Marconi, członka jednego z najbardziej znanych warszawskich rodów architektów. W 1902 roku budowa synagogi została zakończona, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 12 maja. Po otwarciu synagogi utworzony został Komitet Synagogi im. Małżonków Nożyków. Na nabożeństwa do świątyni uczęszczali przede wszystkim bogaci Żydzi, którzy mieli wykupione swoje stałe miejsca. Powstały Komitet zapewniał również bezpłatne miejsca dla najmniej zamożnych Żydów, jednak tylko i wyłącznie podczas porannej modlitwy.

Dzieje wojenne i współczesne

W 1914 roku założycielka synagogi Rywka zmarła, a świątynia została przekazana Warszawskiej Gminie Starozakonnych. W 1923 roku synagoga przeszła renowację, a od strony wschodniej ściany został dobudowany chór. Synagoga na początku II wojny światowej została zdewastowana przez wojska niemieckie i służyła wówczas za stajnię dla koni. Po zakończeniu wojny synagoga została odrestaurowana, a w 1945 roku odbyło się w niej pierwsze po wojnie nabożeństwo. Na początku lat 90-tych XX wieku świątynie próbowano podpalić, jednak dzięki szybkiej reakcji jednego z przechodniów zniszczeniu uległ jedynie przedsionek synagogi.

W 2001 roku władze Warszawy przekazały synagodze kilkaset tysięcy złotych w celu zabezpieczenia fundamentów świątyni przed wilgocią. W tym samym roku synagoga odzyskała zrabowane przez wojska niemieckie przedmioty kultu religijnego, natomiast rok później rozpoczęła się renowacja budowli.

Informacje dla zwiedzających

Wstęp do Synagogi Nożyków kosztuje 10 zł. Synagoga jest otwarta dla turystów w następujących godzinach:

  • poniedziałek – czwartek 9:00 – 20:00
  • piątek – do zachodu słońca
  • niedziela – 11:00 – 19:00

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi im. Nożyków w Warszawie