Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Białego Domku w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Biały Domek w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kompleksów w całej stolicy i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko przez turystów, ale i samych mieszkańców. Niewątpliwie popularnością cieszy się tutejszy Pałac na Wyspie, zwłaszcza w malowniczym otoczeniu łabędzi, ale na uwagę zasługuje również Biały Domek położony tuż przy głównym trakcie Promenady Królewskiej.

Historia Białego Domku

Biały Domek jest najstarszym obiektem w Łazienkach, który powstał z fundacji króla Stanisława Augusta. Budowa trwała w latach 1774-1776, a sam budynek ma kształt kwadratu o jednakowej fasadzie. Identyczna jest nawet liczba okien w każdym boku drewnianej budowli, co czyni ją niejako symetrycznym wzorem typowym dla okresu klasycyzmu w architekturze. Na południowej stronie wytyczono szlak wiodący później do Pałacu na Wyspie. Pawilon Białego Domku jest idealnym odzwierciedleniem XVIII-wiecznej letniej rezydencji szlacheckiej.

Biały Domek służył jako letnia rezydencja mieszkalna. Posiada bawialnię, sypialnie, salę jadalną na dwadzieścia osób, gabinet, pełen układ sanitarny z pomieszczeniami, garderobę, pomieszczenia dla służby. Był wykorzystywany w latach 1801-1805 przez Ludwika XVIII, kiedy ten przebywał w Polsce w czasach swojego wygnania z Francji.

Jako jeden z nielicznych budynków w tej części Warszawy przetrwał wojnę w stanie nienaruszonym – nie tylko zachowano wewnętrzny wygląd Białego Domku, ale również praktyczne pełne wyposażenie, które nie zostało rozkradzione. Od 1968 roku jest częścią kompleksu Łazienek Królewskich udostępnioną do zwiedzania.

Informacje dla turystów

Część pomieszczeń Białego Domku jest wspaniałą i niezwykle wierną ekspozycją wyglądu wnętrz szlacheckich domków letnich. Wraz z zachowanym wyposażeniem i bogatymi zdobieniami, w tym groteską – ornamentami roślinnymi – stanowi cenny element sztuki architektonicznej. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się Królewska Kolekcja Grafiki, gdzie najsławniejszym eksponatem są ryciny obrazujące Owidiuszowskie „Metamorfozy”.

Biały Domek dostępny jest do zwiedzania w poniedziałki w godzinach 10:00-14:00, w pozostałe dni 10:00-18:00. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł, studenci natomiast zapłacą symboliczną złotówkę. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie Królewskich Łazienek: www.lazienki-krolewskie.pl

Polecane obiekty w pobliżu Białego Domku w Łazienkach Królewskich w Warszawie