Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Piastowski w Gliwicach

Noclegi w pobliżu Zamku Piastowskiego w Gliwicach

Zamek Piastowski w Gliwicach

Gliwice to nie tylko prężnie działający ośrodek przemysłowy, to również zieleń i liczne zabytki odzwierciedlające długą historię miasta. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Zamek Piastowski, którego początki sięgają już XIV wieku, kiedy w mieście powstawały pierwsze mury obronne.

Historia zamku

Położona w centrum budowla z początkowo dwóch połączonych baszt, została przebudowana prawdopodobnie w XVI wieku przez dzierżawcę miasta Fryderyka Cetrycza, gdyż miała stać się siedzibą Piastów Śląskich. W kolejnych latach, a nawet wiekach zamek spełniał wiele funkcji, począwszy od arsenału broni, przez więzienie, a nawet folwark. Przebudowana budowla łączy w sobie pierwotny styl gotycki z późnorenesansowym. Od XVI wieku, aż do zakończenia drugiej wojny światowej obiekt nazywany był Dworem Cetrycza. Następnie pojawiła się nazwa „zameczek”, a w 1983 roku „Zamek Piastowski”. Niedawno, w latach 2005 – 2008 przeprowadzono gruntowny remont i rewitalizację obiektu. Odrestaurowano oraz zmodernizowano sale wystawowe, przygotowując stałe wystawy o pradziejach Gliwic i historii miasta.

Zamek obecnie

Zbiory muzealne obejmują przede wszystkim pamiątki cechowe z XVII i XVIII wieku, eksponaty z okresu powstań śląskich, czy plebiscytów, a także ślady działalności Związku Polaków w Niemczech oraz bogaty zbiór fotografii ukazujących losy miasta oraz całego regionu Górnego Śląska, jego industrializację w XIX i XX wieku. W muzeum turyści mogą podziwiać również zbiory archeologiczne, obejmujące przede wszystkim naczynia, narzędzia i ozdoby wykopane na cmentarzysku kultury łużyckiej w Świbiu. Ponadto liczne są też kolekcje z epoki kamienia, obejmujące narzędzia krzemienne i kamienne, wyroby z brązu i żelaza.

Muzeum w Zamku Piastowskim to jeden z czterech oddziałów Muzeum w Gliwicach, czyli najstarszego tego typu obiektu na Górnym Śląsku. Poza zabytkami archeologicznymi, histerycznymi dokumentami i zdjęciami, warto zobaczyć biżuterię oraz szkło artystyczne. Spore zainteresowanie wzbudza również niecodzienna kolekcja XIX-wiecznego uzbrojenia japońskiego.

Informacje dla turystów

Zamek Piastowski zlokalizowany jest na ulicy Pod Murami 2. Wstęp jest bezpłatny, można natomiast skorzystać z przewodnika w cenie 30 zł. Muzeum czeka na turystów codziennie, oprócz poniedziałku: wtorek 9.00–15.00, środa 9.00–16.00, w czwartek, piątek i niedzielę 10.00–16.00 oraz w sobotę 11.00–17.00.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Piastowskiego w Gliwicach