Gliwice

Gliwice

Gliwice to jedno z największych miast województwa śląskiego, będące bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym w tej części Polski. Akademicki charakter tego miasta to zasługa przede wszystkim Politechniki Śląskiej. Każdego roku miasto to odwiedzają turyści, którzy bardzo chętnie zwiedzają lokalne zabytki, atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca, w których mogą spędzić udany wakacyjny odpoczynek.

Położenie

Gliwice położone są w południowej części Polski, w województwie śląskim nad rzeką Kłodnicą. W 1945 roku zostały przyłączone do Polski, ponieważ wcześniej znajdowały się pod panowaniem najpierw pruskim, a następnie niemieckim. Obecnie Gliwice to jedno z największych polskich miast zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Gliwice bezpośrednio sąsiadują z Zabrzem, jednak posiadają bardzo dobre połączenie również z pobliską Rudą Śląską, Chorzowem oraz Katowicami.

Najważniejsze fakty historyczne

Pierwsze wzmianki dotyczące Gliwic pochodzą z 1276 roku. Miasto powstało na przecięciu się bardzo ważnych szlaków handlowych z Węgier i Moraw oraz z Krakowa do Wrocławia. W pierwszej połowie XV wieku wybudowano mury obronne, natomiast miastem zaczął władać książę Zygmunt Korybutowicz. Niestety w 1431 roku miasto zdobył książę Konrad VII Biały, który doprowadził do zniszczenia zamku. W II połowie XVI wieku Państwo Gliwickie zostało wydzierżawione Fryderykowi von Zetritzowi, natomiast kilka lat później ówczesna rada miejska wykupiła od niego prawa książęce, a Gliwice stały się wolnym miastem podległym czeskiej koronie. W 1601 roku w mieście wybuchł potężny pożar, który zniszczył nie tylko miasto, ale również jego przedmieścia. W trakcie trwania wojny trzydziestoletniej doszło do nieskutecznego oblężenia miasta przez Duńczyków, natomiast kilka lat później cesarz Ferdynand II nadał miastu zupełnie nowy herb. W 1683 roku w klasztorze znajdującym się obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego zatrzymał się król Jan III Sobieski, którego wojska w tym czasie kierowały się na odsiecz Wiednia. W 1742 roku granice miasta znajdowały się w Prusach, natomiast w 1804 roku zakończono budowę Kanału Kłodnickiego.

W połowie XIX wieku powstała w mieście pierwsza drukarnia, wybudowano dworzec i linię kolejową łączącą Gliwice z innymi polskimi miastami, rozpoczęto budowę gazowni, a także wzniesiono Hutę Łabędy oraz pierwszy gliwicki bank. Pod koniec XIX wieku otwarto miejską Palmiarnię, wypuszczono na drogi elektryczne tramwaje oraz swoją działalność rozpoczął gliwicki Teatr. W 1905 roku w mieście powstało muzeum, natomiast kilka lat później działalność rozpoczęła lokalna koksownia oraz kopalnia „Gliwice”. Podczas II wojny światowej sfingowano napad na działającą wówczas gliwicką radiostację, a w mieście powstały aż 4 filie obozu Auschwitz-Birkenau. W 1945 roku Gliwice zostały zajęte przez Armię Czerwoną, która spaliła i zdewastowała wiele bardzo ważnych miejskich budowli. Z czasem zaczęto powoli odbudowywać lokalne budowle, dzięki czemu Gliwice odzyskały swój pierwotny wygląd.

Zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Jednym z najciekawszych gliwickich zabytków jest zamek, który najprawdopodobniej powstał w XIV wieku i był bardzo ważnym elementem średniowiecznych obwarowań miejskich. Obecnie w warowni swoją siedzibę ma gliwickie muzeum, które warto odwiedzić, ponieważ można w nim nie tylko poznać historię miasta, ale również zobaczyć wiele niezwykle interesujących eksponatów oraz wystaw. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła będąca najstarszym kościołem w Gliwicach, która została wzniesiona w XV wieku.

Wybierając się do Gliwic, warto również zwrócić uwagę na tutejszy ratusz, który został wzniesiony w XIV wieku w miejscu, w którym w 100 lat wcześniej znajdowała się drewniana budowla. Tuż obok ratusza umiejscowiona jest bardzo popularna fontanna z Neptunem, natomiast pod płytą Ratusza przebiegają podziemne korytarze. Wśród najciekawszych miejsc warto wyróżnić przede wszystkim gliwicką Palmiarnię położoną w Parku Chopina, w której można podziwiać przepiękne egzotyczne gatunki roślin oraz zwierząt. Bardzo ciekawym miejscem jest również Marina Gliwice, która powstała tuż przy porcie i z której odbywają się pasażerskiej rejsy, dzięki którym można podziwiać przepiękną panoramę miasta z zupełnie nowej strony.

Baza noclegowa i gastronomiczna, komunikacja

Z racji tego, iż Gliwice to bardzo duże miasto, które każdego roku jest bardzo chętnie odwiedzane przez wielu turystów, to zarówno baza noclegowa, jak i zaplecze gastronomiczne są tutaj bardzo dobrze rozwinięte. Turyści przybywający do Gliwic mogą bez problemu zatrzymać się nie tylko w kilku gwiazdkowych hotelach, ale również w hostelach, apartamentach, gospodarstwach agroturystycznych, a także prywatnych kwaterach.

Jeśli chodzi natomiast o część kulinarną to zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach znajduje się wiele restauracji, barów szybkiej obsługi, pizzerii, a także kawiarni, dzięki czemu każdy turysta powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Oprócz regionalnych potraw można tu również skosztować przysmaków kuchni światowej. Gliwice posiadają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Do tego miasta można bez problemu dostać się praktycznie z każdego zakątka Polski, ponieważ kursują tutaj liczne autokary, a także pociągi, jednak najłatwiej dojechać tutaj samochodem, ponieważ nieopodal przebiega nie tylko autostrada A4, ale również Drogowa Trasa Średnicowa.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gliwicach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 6 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.1 mm
słabe opady deszczu
jutro
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
23 ℃
min. 13 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
23 ℃
min. 14 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!