Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Geologii Złóż w Gliwicach

Muzeum Geologii Złóż w Gliwicach

Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego – placówka muzealna na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach to niezwykle ciekawe, aczkolwiek rzadko odwiedzane przez turystów miejsce. Historia Gliwic jak i całego Górnego Śląska nierozerwalnie związane jest z przemysłem ciężkim i wydobywczym. Najciekawsze obiekty industrialne tego regionu można podziwiać na Szlaku Zabytów Techniki, jednak placówka przy ul. Akademickiej pozwala również zagłębić się w podziemny świat kopalin.

Cenne okazy

Muzeum udostępnia dla studentów i zwiedzających bogate zbiory kopalin użytecznych z całego świata, a także minerały, skały i skamieniałości. Łącznie kolekcja liczy ponad 25 tys. okazów. Pozyskiwano je przede wszystkim z innych muzeów na terenie Śląska Górnego i Cieszyńskiego. Wiele z nich zostało doręczonych przez pracowników, studentów i absolwentów miejscowej Politechniki Śląskiej.

Najstarszą kolekcją są skały, minerały i rudy zebrane przez księdza Leopolda Jana Szersznika, które udostępnione zostały po raz pierwszy w 1802 roku w Cieszynie. Ten czołowy przedstawiciel oświecenia na Śląsku Cieszyńskim miał niezwykle interesujące zainteresowania, jednak z największą pasją oddawał się naukom geologicznym. Już na początku XVIII wieku otworzył muzeum, które liczyło ponad 4000 okazów. Niestety obecne w muzeum zbiory nie są w dobrym stanie. Wiele z nich trudno zakwalifikować do znanych grup. Ponadto w tamtych czasach opisy opierano na podstawie zewnętrznych cech skał, które można była dostrzec ludzkim okiem, gdyż nie znano wówczas wzorów chemicznych minerałów. Kolekcja składająca się z 85 okazów jest najstarszym opisanym zbiorem minerałów i skał na ziemiach polskich.

W świecie biżuterii

Sporym zainteresowaniem cieszy się Giełda Minerałów na wydziale górnictwa i geologii. Ogólnodostępna wystawa, organizowana nieprzerwanie od kilku lat przyciąga wielu kolekcjonerów, wystawców, hobbystów oraz sympatyków geologii, mineralogii i paleontologii. Liczni rzemieślnicy i artyści z minerałów oraz wielobarwnych kamieni szlachetnych pieczołowicie przygotowują unikatową biżuterię.

Podstawowe informacje dla zwiedzających

Muzeum czeka na turystów od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00, bilet wstępu jest bezpłatny. Dodatkowe szczegóły można poczytać na stronie www.polsl.pl/Wydzialy/RG/rg7/Strony/MuzeumGeologiiZloz.aspx.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Geologii Złóż w Gliwicach