Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku

Odwiedzając Słupsk warto odwiedzić przepiękny kościół pod wezwaniem NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku, który również nazywany jest kościołem Mariackim. Tą wyjątkową świątynię możemy znaleźć przy ulicy Dominikańskiej 1.

Dzieje początkowe świątyni

Początkowa historia powstawania kościoła Mariackiego w Słupsku niestety pozostawia wiele znaków zapytania. Mówi się, że kościół miał być budowany już w 288 roku naszej ery. Jego budową miał się zająć książę gdański Mszczuj II. Wtedy postawiano prawdopodobnie pierwszy kościół w tym miejscu.

W 1311 roku miała nastąpić zmiana właścicieli kościoła farnego, który przejął pod władanie klasztor żeński. Kolejne lata miały nieść odbudowę, a przy okazji również rozbudowę kościoła. Powodem takich zmian były liczne zniszczenia, co zaowocowało szeregiem napraw, remontów i modernizacji świątyni. Niestety w 1476 roku doszło do poważnego pożaru w Słupsku, który przyczynił się do wielu drastycznych strat i uszkodzeń budynku.

W 1535 roku doszło do oficjalnego połączenia kościoła klasztornego wraz z parafialnym. Kolejne lata przyczyniły się do rozbudowy kościoła, wprowadzeniu nowych elementów, a także zmian konstrukcyjnych. Do nowych elementów zaliczały się chociażby kolejne dzwony czy też całkowita zmiana pokrycia dachowego.

Krzywa kościelna wieża

Zwiedzając Kościół Mariacki w Słupsku, na pewno warto zwrócić dużą uwagę na to, w jaki sposób został usytuowany ten budynek sakralny. Wszystkie najważniejsze elementy jego konstrukcji wyznaczają kierunki świata. Zatem ołtarz główny został wzniesiony po stronie wschodniej, natomiast wieża - po stronie zachodniej. Inną ciekawostką, na która również warto zwrócić baczniejszą uwagę jest obecna wieża kościoła. Nie jest ona całkowicie prosta, a jej odchylenie zostało wymierzone na aż 90 centymetrów w kierunku południowo-zachodnim. Na początku 2003 roku została ona odbudowana.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku