Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie

Cerkiew św. Marii Magdaleny w Warszawie

Większość odwiedzających Warszawę ogranicza zwiedzanie do podstawowych, dobrze opisanych w przewodnikach miejsc. Warto jednak czasem zagłębić się nieco bardziej w historie miasta i poszukać obiektów mniej rozreklamowanych i mniej znanych. Z pewnością właśnie do takich należy cerkiew św. Marii Magdaleny.

Położenie

Budowla znajduje się na warszawskiej Pradze, przy ulicy Al. Solidarności 52. Miejsce jest bardzo dobrze skomunikowane, można do niego dobrzeć tak autobusem i tramwajem. Jeśli ktoś miałby problem ze zlokalizowaniem cerkwi to może poszukiwać na mapie Parku Praskiego im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, który znajduje się po drugiej stronie ulicy lub dworca PKP Warszawa Wileńska.

Historia powstania cerkwi

Praga w okresie powstawania obiektu, czyli w XIX wieku zaczęła przeżywać rozkwit. Do tej pory był to rejon bardzo ubogi, gdzie nie powstawały żadne nowe inwestycje. Wszystko zmieniło się po utworzeniu dwóch dworców kolejowych. Łączyły one dzielnicę między innymi z takimi miastami jak Białystok, Wilno czy Moskwa. W ten rejon Warszawy zaczęli przybywać kupcy, sklepikarze, rzemieślnicy i restauratorzy. Ziemia była tu tańsza niż w innych rejonach miasta więc chętnie osiedlali się tu nowi przybysze. Ogromna część z nich była wyznania prawosławnego i właśnie dlatego zaczęto nalegać na budowę cerkwi.

Starania rozpoczęły się wraz z listem biskupa Warszawskiego i Nowogieorgijewskiego do św. Synodu Kościoła Rosyjskiego (rok 1867). Po uzyskaniu zgody przygotowano plany, które później były modyfikowane. Cerkiew w tych planach stale rozwijano i powiększano w efekcie mogła ona pomieścić od 800 do 1000 wiernych. Pod koniec 1868 roku większość prac była już ukończona. Uroczyste poświęcenie cerkwi miało miejsce w czerwcu 1869 roku.

Architektura bizantyjsko-rosyjska

Świątynia została zbudowana na planie greckiego krzyża, gdzie główna nawa jest nieco wydłużona. Dach jest czterospadowy i falisty o półokrągłym kształcie. Uwagę przyciąga pięć kopuł umieszczonych na ośmiobocznych barabanach. Zachodnie pełnią bardzo ważną funkcję – dzwonnicy. Na kopułach umieszczono sześcioramienne krzyże, a ściany wewnątrz świątyni przyozdobione zostały płaskorzeźbami o motywie roślinnym. Na ścianach widnieją również freski i pozłacany ikonostas.

Szczegóły na temat cerkwi oraz jej zwiedzania można znaleźć pod adresem www.katedra.org.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie