Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pomnika Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu

Adam Mickiewicz cieszył się bardzo dużą popularnością w Wielkopolsce. To właśnie w Poznaniu powstał pierwszy pomnik tego poety. Wkrótce po śmierci Mickiewicza w mieście zawiązał się komitet do uczczenia jego pamięci.

Pierwszy pomnik Adama Mickiewicza

Jednym z pierwszych zadań komitetu było zebranie pieniędzy na budowę pomnika. O jego wykonanie poproszono znanego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego, który przygotował wcześniej wiele dużych realizacji, a także osobiście znał Mickiewicza i był wielkim zwolennikiem jego twórczości. W marcu 1856 roku gotowy był pierwszy gipsowy model pomnika. Wiele sporów wzbudził wybór materiału, z którego zostanie wykonana rzeźba. Ostatecznie zdecydowano się na conflant, kamień zbliżony do marmuru. Prace ukończono w 1857 roku. W tym czasie nadal trwała batalia o uzyskanie zgody na lokalizację pomnika. Władze pruskie nie patrzyły przychylnie na ten projekt. Oficjalną zgodę otrzymano w 1858 roku, a odsłonięcie pomnika miało miejsce w 1859 roku.

Przebudowa

Pod koniec XIX wieku zaczęły się dyskusje nad przebudową pomnika. Obawiano się, że rzeźba możne nie przetrwać w naszym klimacie. Ostatecznie pomnik zastąpiono odlewem wykonanym w brązie. Tego zadania podjął się znany rzeźbiarz Władysław Marcinkowski. Balustradę przyozdobiono dodatkowo dwiema figurami. Stary pomnik przeniesiono na dziedziniec Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Obie rzeźby zostały zniszczone w 1939 roku.

Drugi pomnik

W 1957 roku powstał Komitet Budowy Pomnika Adama Mickiewicza. Pierwszym zrealizowanym zadaniem było uporządkowanie placu przy kościele św. Marcina. Zniszczona rzeźba została zastąpiona tablicą pamiątkową. Nowy pomnik wysokości czterech metrów umieszczono na placu Adama Mickiewicza na dwumetrowym cokole.

Na początku lat 90-tych odnowiono dziedziniec Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przy okazji pojawił się pomysł przywrócenia zniszczonej rzeźby Adama Mickiewicza. W 1998 roku odbyło się pierwsze spotkanie komitetu odbudowy pomnika Mickiewicza. Odtworzeniem oryginalnej rzeźby zajął się rzeźbiarz Józef Petruk. Pomnik odsłonięto w 1998 roku.

Polecane obiekty w okolicy Pomnika Adama Mickiewicza w Poznaniu