Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy zalewu Zakrzówek w Krakowie

Zalew Zakrzówek w Krakowie

Krakowski Zakrzówek to miejsce wyjątkowe zarówno ze względu na swoje położenie, jak i obiekty tam się znajdujące. Obszar ten znajdujący się w dzielnicy Dębniki w Krakowie, swoją historią sięga początków średniowiecza (pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 roku). Kilkaset lat później, podczas zaborów w XIX wieku wojska austriackie zbudowały w tym miejscu koszary oraz część słynnego kompleksu obronnego – Twierdza Kraków. Oficjalnie do Krakowa Zakrzówek został przyłączony w 1909 będąc wówczas niewielką wsią. Etymologia nazwy miejscowości dotyczy terminu topograficznego - oznacza ono miejsce, które wówczas znajdować się miało po prostu za krzakami.

Skałki Twardowskiego

Wokół Zakrzówka krąży wiele legend. Jedną z nich jest historia mistrza Twardowskiego, który miał prowadzić w tym miejscu swoją szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego razu, w wyniku błędu popełnionego podczas eksperymentu, nastąpił wybuch, który spowodować miał powstanie zakrzowskich skałek. Dziś uważa się, że historia powstała w połowie XIX wieku, zaś Twardowski działał w rzeczywistości w innym rejonie Polski. Niemniej jednak legenda pozostawiła swoje znamię - pobliskie uroczysko nazwane zostało Skałkami Twardowskiego.

Spacerem na plażę

Wszyscy przybywający do Zakrzówka mają okazję zobaczyć zalew, który powstał w 1990 roku w wyniku zalania przez rzekę starego kamieniołomu wapienia (w tym kamieniołomie w latach 1940-1941 pracował Karol Wojtyła). Dziś, akwen ten wydzierżawiony został przez Centrum Nurkowe Kraken, które od niemal 20 lat prowadzi w nim swoją bazę nurkową. Sam zalew otoczony jest bogatą florą, fauną i charyzmatycznymi klifami.

Do Zakrzówka prowadzi przyjemna trasa spacerowa (zaledwie 20 minut pieszo od Wawelu). Miejsce to do dziś jest chętnie odwiedzane przez turystów z powodu przepięknej panoramy Krakowa i widoków na kopce Kościuszki i Piłsudskiego, które rozpościerają się z tamtejszych wzniesień. Będąc w Zakrzówku warto także przyjrzeć się staropolskiej architekturze, w skład której wchodzi np. dom ostatniego wójta Zakrzówka - Piotra Czubryta.

Ciekawostką jest fakt, że na terenie zalewu kręcono słynny film Jurka Bogajewicza pt. „Boże skrawki”. Dziś miejsce to stoi otworem przed wszystkimi chcącymi je zwiedzić turystami.

Polecane obiekty w okolicy zalewu Zakrzówek w Krakowie