Noclegi w okolicy zalewu Zakrzówek w Krakowie
Zalew Zakrzówek w Krakowie
Krakowski Zakrzówek to miejsce wyjątkowe zarówno ze względu na swoje położenie, jak i obiekty tam się znajdujące. Obszar ten znajdujący się w dzielnicy Dębniki w Krakowie, swoją historią sięga początków średniowiecza (pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 roku). Kilkaset lat później, podczas zaborów w XIX wieku wojska austriackie zbudowały w tym miejscu koszary oraz część słynnego kompleksu obronnego – Twierdza Kraków. Oficjalnie do Krakowa Zakrzówek został przyłączony w 1909 będąc wówczas niewielką wsią. Etymologia nazwy miejscowości dotyczy terminu topograficznego - oznacza ono miejsce, które wówczas znajdować się miało po prostu za krzakami.
Skałki Twardowskiego
Wokół Zakrzówka krąży wiele legend. Jedną z nich jest historia mistrza Twardowskiego, który miał prowadzić w tym miejscu swoją szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego razu, w wyniku błędu popełnionego podczas eksperymentu, nastąpił wybuch, który spowodować miał powstanie zakrzowskich skałek. Dziś uważa się, że historia powstała w połowie XIX wieku, zaś Twardowski działał w rzeczywistości w innym rejonie Polski. Niemniej jednak legenda pozostawiła swoje znamię - pobliskie uroczysko nazwane zostało Skałkami Twardowskiego.
Spacerem na plażę
Wszyscy przybywający do Zakrzówka mają okazję zobaczyć zalew, który powstał w 1990 roku w wyniku zalania przez rzekę starego kamieniołomu wapienia (w tym kamieniołomie w latach 1940-1941 pracował Karol Wojtyła). Dziś, akwen ten wydzierżawiony został przez Centrum Nurkowe Kraken, które od niemal 20 lat prowadzi w nim swoją bazę nurkową. Sam zalew otoczony jest bogatą florą, fauną i charyzmatycznymi klifami.
Do Zakrzówka prowadzi przyjemna trasa spacerowa (zaledwie 20 minut pieszo od Wawelu). Miejsce to do dziś jest chętnie odwiedzane przez turystów z powodu przepięknej panoramy Krakowa i widoków na kopce Kościuszki i Piłsudskiego, które rozpościerają się z tamtejszych wzniesień. Będąc w Zakrzówku warto także przyjrzeć się staropolskiej architekturze, w skład której wchodzi np. dom ostatniego wójta Zakrzówka - Piotra Czubryta.
Ciekawostką jest fakt, że na terenie zalewu kręcono słynny film Jurka Bogajewicza pt. „Boże skrawki”. Dziś miejsce to stoi otworem przed wszystkimi chcącymi je zwiedzić turystami.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!