Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy kopca Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki powstał na wzgórzu bł. Bronisławy położonym w zachodniej części Krakowa w dzielnicy Zwierzyniec. Należy do czterech kopców krakowskich. Jest to unikatowe miejsce na mapie Małopolski i całego kraju.

Historia kopca

Tadeusz Kościuszko cieszy się szczególną sławą w Krakowie, gdzie spoczęły jego zwłoki. Mieszkańcy domagali się stworzenia monumentu, który upamiętni Naczelnika. Ostatecznie zdecydowano, że monument będzie miał formę kopca, przypominając istniejące już w Krakowie kopce Krakusa i Wandy. Argumentowano, że takiego pomnika nie zdoła zniszczyć czas ani wrogowie. Decyzję o powstaniu kopca zatwierdził Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa w 1820 r. Na miejsce budowy wyznaczono Wzgórze św. Bronisławy. Uroczyste rozpoczęcie sypania przyciągnęło wiele osób, dużą część prac w czasie budowy wykonali ochotnicy. Udział, nawet symboliczny, w sypaniu kopca został uznany za patriotyczny obowiązek. Budowę zakończono w 1823 r. Kopiec miał wysokość 34,1 m i 80 m średnicy podstawy.

Kopiec Kościuszki – wystawy

Miejscem tym zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie z siedzibą w poaustriackim Forcie nr 2 „Kościuszko”. W obiektach fortu znajdują się wystawy poświęcone życiu Tadeusza Kościuszki. Bastion V to muzeum kościuszkowskie, gdzie można zobaczyć dwie wystawy "Kopce Krakowskie" i „Kościuszko – Rozdział I”. Kaponiera południowa prezentuje dwie wystawy - „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918" oraz „Polaków drogi do wolności” - galeria figur woskowych. W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym im. T. Kościuszki znajdują się wystawy czasowe oraz "Żywe Konstrukcje" - interaktywna wystawa zorganizowana we współpracy z Politechniką Krakowską.

Panorama

Kopiec Kościuszki to wyjątkowe miejsce na terenie Krakowa. Z jego szczytu można zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta. Panorama obejmuje najbardziej charakterystyczne miejsca takie jak Bazylika Mariacka, Wawel, Sukiennice i krakowski rynek główny. Widok sięga dalej i można podziwiać także całą Wyżynę Krakowską, Pogórze Wielickie, Kotlinę Sandomierską. Przy dobrej widoczności ze szczytu Kopca Kościuszki można nawet zobaczyć Tatry.

Najważniejsze informacje

Godziny otwarcia: 9:30 – 19:00. Ceny biletów: ulgowy 10 zł, normalny 14 zł. Szczegóły można znaleźć pod adresem www:http://kopieckosciuszki.pl/

Polecane obiekty w okolicy kopca Kościuszki w Krakowie