Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Woliński Park Narodowy

Noclegi w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku. Obejmuje on swoim zasięgiem najcenniejsza przyrodniczo część wyspy Wolin. Początkowo ochroną objętych było ponad 5000 ha zalesionych obszarów. Kilka lat później park powiększono i dzisiaj zajmuje on obszar 10937 ha. Najbardziej cennym jest przybrzeżny pas wód Bałtyku o szerokości 1 mili morskiej i rozlewisko w delcie rzeki Świny. Patrząc z lotu ptaka, obszar ten wygląda jak mozaika kanałów i wysepek, obmywanych wodami Odry a w okresie sztormów morskimi.

Bogactwo Parku

Szczególną ochroną objęte są stare bukowe lasy z bardzo rzadką buczyną storczykową. W lasach spotkać można stare drzewa: buki, sosny i dęby. Najbardziej znany jest dąb „Wolinian”, który stanowi cel prawie wszystkich wycieczek. Jego wielkość jest naprawdę imponująca. Woliński Park Narodowy ma bardzo bogatą florę. Jest to miejsce, w którym rosną bardzo rzadkie okazy roślin, między innymi storczyki leśne, pajęcznica liliowata, widłaki, woskownica europejska, paprocie i mnóstwo innych. Na części parku, w której rosną najcenniejsze rośliny utworzono rezerwaty ścisłe. W Wolińskim Parku Narodowym jest ich 6.

W tutejszych lasach żyje wiele zwierząt. Spotkać można nietoperze, gronostaje, lisy, sarny, dziki, jelenie i inne. Kilkanaście lat temu sprowadzono tutaj również żubra i utworzono Rezerwat pokazowy. Dotrzeć do niego można jedynie pieszo, kierując się w stronę Warnowa. Obecnie stado liczy 12 okazów. Warto je zobaczyć, bo są to bardzo ciekawe zwierzęta. Ogromne a jednocześnie bardzo płochliwe i nie ufne. Małe żubrzątka w towarzystwie swoich mam to widok niezwykły.

Teren Wolińskiego Parku Narodowego poprzecinany jest wieloma szlakami turystycznymi o różnych długościach i o różnym stopniu trudności. Warto jeszcze wspomnieć o punktach widokowych, których na terenie parku jest sporo. Można z nich zobaczyć naprawdę niezwykłe widoki. W Międzyzdrojach działa Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Warto je zwiedzić i poznać historię jego powstania i zobaczyć zebrane tu eksponaty.

Możliwości zwiedzania

Rezerwat można zwiedzać przez cały rok. Od maja do końca września w godzinach 10. 00- 18. 00 i od października do końca kwietnia od 8. 00-16. 00. Bilety do nabycia przed wejściem w cenach 3 i 5 złotych. O dużej popularności tego miejsca świadczy fakt, że rocznie zagrodę odwiedza ponad 160 tysięcy osób.

Oficjalna strona: http://www.wolinpn.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego