Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Unikatowe na skalę Polski, posiadające ogromne zbiory zawierające ciekawe historie i doskonale oddające losy całych dziejów kinematografii rodzimej i światowej – Łódzkie Muzeum Kinematografii to obowiązkowy punkt do zobaczenia nie tylko dla osób interesujących się filmem, ale i wszystkich miłośników sztuki jako takiej. Warte obejrzenia są zarówno bogate zbiory, ale zwiedzający doceniają także atrakcyjny sposób ich przedstawienia.

O muzeum

Muzeum Kinematografii powstało jako wyodrębniona część Muzeum Historii Miasta Łodzi i od 1976 roku działa samodzielnie. Instytucja okres niezależności rozpoczęła od przeprowadzki do zabytkowego pałacu przemysłowego przedsiębiorcy z XIX wieku – Karola Scheiblera. Dzięki swojej specyficznej tematyce oraz świetnemu pomysłowi na działalność, muzeum odwiedzane jest chętnie także przez zagranicznych gości. Doceniają oni głównie dobrze przygotowane i w niebanalny sposób przedstawione ekspozycje muzealne oraz wystawy czasowe i biograficzne, poświęcone między innymi Andrzejowi Wajdzie, Romanowi Polańskiemu czy Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Zbiory

W obszernych zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi królują głównie plakaty, filmy, scenografie, kostiumy, scenopisy oraz przeróżne urządzenia używane do kręcenia filmów, które wyszły już z użycia lub stanowią ważną historyczną pamiątkę. W ekspozycji znajdują się również przedmioty podarowane muzeum przez aktorów, reżyserów i ludzi filmu.

Ważną częścią muzeum jest wciąż działający fotoplastykon. Jego zbiory to około tysiąca różnych filmów zebranych zarówno na taśmach wideo i celuloidowych, projektory, kamery, głośniki i lampy, wybrane elementy scenografii lub nawet całe plany filmowe ważne dla polskiej kinetografii. W Muzeum działa również kino niszowe – Kinematograf – gdzie można obejrzeć mało znane lub wręcz zapomniane produkcje. Instytucja jest też współorganizatorem lub patronem takich imprez jak Festiwal Muzyki Filmowej czy Lochy Manhattanu.

Informacje dla turystów

Muzeum czynne jest przez cały rok oprócz świąt i poniedziałków. W czwartek, sobotę i niedzielę działa od 11:00-18:00, we wtorek od 10:00-17:00, a w środę i piątek od 9:00-16:00. Wejście jest biletowane (oprócz wtorków, gdy wejść można za darmo) i kosztuje 10 zł za bilet normalny oraz 7 zł za bilet ulgowy. Grupy powyżej 10 osób wchodzą obowiązkowo z przewodnikiem (koszt 80 zł). Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie: http://kinomuzeum.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kinematografii w Łodzi