Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Dworu Artusa w Gdańsku

Dwór Artusa w Gdańsku

Dwór Artusa w Gdańsku jest miejscem, które niegdyś stanowiło główne miejsce spotkań gdańskich kupców i było prawdziwym centrum życia towarzyskiego. Nieco później w jego gmachu funkcjonowała giełda, a obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Jego nazwa pochodzi od znanej legendy o królu Arturze.

Miejsce spotkań

Odbywały się tutaj towarzyskie spotkania bogatych kupców i zagranicznych gości, którzy w rytmie muzyki ucztowali, grali w karty i oddawali się innym rozrywkom. Co ciekawe, spotkania te nie miały znamion spotkań biznesowych, bowiem rozmowy o interesach na terenie gmachu były zabronione. Jeśli ktoś chciał porozmawiać na ich temat, zmuszony był do opuszczenia budynku i udania się na przeznaczony do tych celów plac. Spotkania czasami miały formę po prostu przyjemnego wieczoru, czasem jednak uczty trwały nawet kilka dni. Wstępu do dworu nie miały osoby trudniące się handlem i pracą najemną. Zakaz nie obejmował jednak księgarzy i malarzy, którzy często pojawiali się tutaj, by prezentować książki i obrazy.

Dwór Artusa w Gdańsku powstał prawdopodobnie w latach 1348-1350. W roku 1531 rozpoczęły się w dworze działania zdobnicze. Ściany pokryte zostały ozdobnymi boazeriami, przeważała tematyka historyczna oraz mitologiczna. Wnętrze było pełne przepychu, bogactwa, na ścianach wisiały piękne obrazy i gobeliny. W roku 1945 wnętrze zostało zniszczone przez Amię Czerwoną, następnie zrekonstruowane i wpisane na listę zabytków w roku 1967.

Zwiedzanie

Obecnie Dwór Artusa przekształcony został w Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzeum otwarte jest codziennie: w poniedziałki od 10:00 do 13:00, od wtorku do soboty od 10:00 do 18:00, a w niedziele od 11:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł, przy czym rodzina rozumiana jest jako 8 osób, w tym dwoje dorosłych. Dostępne są również bilety normalne grupowe w cenie 9 zł i ulgowe grupowe w cenie 4 zł, dla grup liczących co najmniej 10 osób. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny. Wszelkie informacje można znaleźć na: http://www.mhmg.pl/oddzial/2/dwor-artusa

Polecane obiekty w okolicy Dworu Artusa w Gdańsku