Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wielkiego Młyna w Gdańsku

Wielki Młyn w Gdańsku

Wielki Młyn w Gdańsku zbudowany został w połowie XIV wieku na zlecenie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie na sztucznej, specjalnie przeznaczonej do tego wyspie, która dziś nosi nazwę Wyspy Młyńskiej. Napędzany był wodą płynącą z Kanału Raduni, jednego z pierwszych kanałów gdańskich.

Jedyny taki w Europie

Służący do produkcji mąki młyn spłonął częściowo pod koniec XIV wieku, niemniej pożar ten nie uszkodził trwale budynku. Wielki Młyn był także świadkiem wielu istotnych wydarzeń w historii Gdańska. To w nim rozpoczęło się powstanie Gdańszczan w 1454 roku, którzy opowiedzieli się wówczas za królem Kazimierzem Jagiellończykiem w jego wojnie z Zakonem Krzyżackim. Pieniądze mieszkańców Gdańska istotnie przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa Polski, przez co król Kazimierz zdecydował się przekazać Młyn Gdańszczanom na własność. W kolejnych latach obiekt ten był wielokrotnie modernizowany - jeszcze przed II wojną światową produkował ponad 1500 ton mąki tygodniowo, zaś sama praca młynarska odbywała się w nim aż do końca wojny. Od lat 60-tych do 90-tych organizowano w nim liczne wystawy, imprezy, spektakle teatralne czy salony gier. Niemniej jednak z racji swojej wyjątkowości – Wielki Młyn w Gdańsku jest najstarszym, największym i najlepiej zachowanym tego typu obiektem w naszej części Europy – postanowiono ograniczyć liczne odbywające się w nim eventy. Dzisiaj znajduje się w nim kameralne centrum handlowe. Warto poświęcić chwilę na zwiedzenie go od środka - wystawiane są w nim eksponaty m.in. pochodzące z gdańskiego Muzeum Bursztynu oraz wystawa archeologiczna.

Położenie

Wielki Młyn znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Wielkie Młyny 16. Tuż obok zobaczyć można Kanał Raduni opływający Młyn, koło wodne, wewnętrzną ekspedycję archeologiczną oraz fontannę z wielobarwną iluminacją nocną, która swoją konstrukcją przypominać ma tzw. kaskady wodne, tworzone przy Wielkim Młynie przez Kanał Raduni (fontanna ta jako pierwsza w naszym kraju wykorzystywała system "cienkiego lustra wody").

Godziny otwarcia

Dom Handlowy Wielki Młyn otwarty jest przez cały tydzień w godzinach 9:00 – 21:00. Więcej szczegółów dostępnych na stronie: http://www.wielkimlyn.eu/

Polecane obiekty w okolicy Wielkiego Młyna w Gdańsku