Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży widokowej w Świnoujściu

Wieża widokowa w Świnoujściu

Wieża dawnego kościoła protestanckiego powołanego przez Marcina Lutra dziś stanowi charakterystyczny, ciekawy obiekt turystyczny i punkt widokowy w Świnoujściu. Goszcząc w tym mieście warto wybrać się w to fantastyczne miejsce, które oferuje niesamowite widoki.

Historia

Ewangelicki kościół powołania Marcina Lutra powstał w Świnoujściu w 1904 r. Tę neogotycką budowlę do użytku oddano niespełna dwa lata później. Przez dekady pełnił swoją funkcję jako miejsce kultu sakralnego. W czasach wojny nie został zniszczony w znaczny sposób. Ślady bombardowań z 1943 r. szybko zlikwidowano, jednakże zniszczeń z 1945 r. nie odbudowano. Mimo to wieża kościoła pozostała nienaruszona przez wszystkie lata II wojny światowej.

Po zakończeniu tego konfliktu świątynia została opuszczona i przez lata była dewastowana przez wandali. W związku z tym w 1962 r. podjęto decyzję o rozbiórce kościoła. Ostała się jedynie wieża, która oznaczona była na mapach jako ważny punkt nawigacyjny. Przez lata była ona niezagospodarowana. Dopiero w 2003 r. odrestaurowano ją i przekształcono na punkt widokowy. Dwa lata później dobudowano do niej rozległy taras widokowy. W 2006 r. wieża została okrzyknięta w Świnoujściu budowlą roku.

Miasto z innej perspektywy

Wieża wciąż pełni funkcje punktu widokowego. W pewnym sensie odbiega od swojej pierwotnej wersji, ponieważ w wyniku prac musiano zmniejszyć jej wysokość. By wejść na sam jej szczyt, konieczne jest pokonanie 222 schodów. Jest to jednak możliwe dla każdego, ponieważ na każdym piętrze, z myślą o zmęczonych wspinaczką turystach, ustawiono ławeczki. Widok z wieży jest wart tego wysiłku. Ze szczytu podziwiać można panoramę Świnoujścia, Międzyzdrojów, a także kilku niemieckich kurortów. W obiekcie znajduje się także dwukondygnacyjna kawiarnia.

Z wieżą związane jest wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że w czasie II wojny światowej rozbił się o nią brytyjski samolot. Druga również związana jest z latami wojennymi, część osób uważa, że to w jej podziemiach okupanci ukryli wiele skarbów. Zgodnie z kolejną w jej piwnicach chowano zakonników.

Zwiedzanie

Wieża widokowa czynna jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00. Ceny biletów to 6 zł za bilet normalny oraz 4 zł za ulgowy.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży widokowej w Świnoujściu