Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wieży widokowej Pachołek w Gdańsku

Wieża widokowa Pachołek w Gdańsku

Punkty widokowe mieszczą się w miastach najczęściej na szczytach wież kościelnych albo zegarowych. Rzadziej na tarasach wysokich wieżowców albo biurowców. Dlatego pewnego rodzaju ewenementem jest wieża widokowa na wzgórzu Pachołek, która znajduje się w Gdańsku-Oliwie, w Lasach Oliwskich i jest częścią turystycznego Szlaku Skarszewskiego.

Historia wzgórza

Praktycznie już pierwsze plany zagospodarowania wzgórza, które pojawiły się pod koniec XVIII wieku zakładały przekształcenie go na część rekreacyjną z ogrodami i ścieżkami spacerowymi. Po ich wykonaniu stworzono również lekkiej konstrukcji pawilon widokowy, w którym mieściła się latem kawiarnia. Dopiero prawie wiek później, gdy ogród na wzgórzu zaniedbano, a pawilon podupadł, rozebrano go i na jego miejscu w 1882 roku wybudowano żelazną wieżę z tarasem widokowym. Została ona zburzona przez wojska niemieckie w 1945 roku podczas ich odwrotu z Gdańska.

Wieżę widokową odbudowano trzydzieści lat później, z przeznaczeniem do celów turystycznych, ale jest ona również częstym miejscem spotkań dla okolicznych mieszańców, zwłaszcza młodzieży. Obecnie wieża liczy 15 metrów wysokości i przy dobrej pogodzie rozpościera się z niej widok na cały Gdańsk oraz schowane za lasem morze Bałtyckie. Wieża widokowa jest idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie na tle miasta, można stąd też obejrzeć Gdańsk z zupełnie innej perspektywy, bo na panoramicznym tle miejskim wyraźnie odznacza się obszar starego i nowego miasta.

Legendy i zwyczaje

Ze Wzgórzem Pachołków wiążą się liczne przesądy i opowieści. Jedna z nich mówi o dziwnym magicznym promieniowaniu, które miało być przyczyną wielu pogańskich obrzędów i kultów. W czasach średniowiecznych płonęły tutaj stosy dla protestanckich heretyków, natomiast w okresie oświeceniowym organizowane były podobno liczne orgie. Z kolei u podnóża wzgórza i wieży widokowej leży wielki ciemny głaz, który – jak głosi legenda – został upuszczony przez samego szatana. Dotknięcie głazu na powodować pecha, jeśli natychmiast nie wejście się na szczyt wzgórza, aby odczynić urok. Obecnie większość przesądów i zwyczajów zupełnie zanikła i jest obca przybywającym tu turystom, ale wśród pobliskich mieszkańców wciąż krążą liczne legendy o Wzgórzu Pachołka.

Polecane obiekty w okolicy Wieży widokowej Pachołek w Gdańsku