Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Spichlerza Opackiego w Gdańsku

Spichlerz Opacki w Gdańsku

Jedną z filii Muzeum Narodowego w Gdańsku jest oddział etnograficzny, który mieści się w starym, zabytkowym Spichlerzu Opackim. Placówka muzealna powstała dość niedawno. Jej siedziba mieści się w dawnym budynku pochodzącym z początku XVIII wieku, a w swoim zbiorach prezentuje cały szereg ponad dziewięciu tysięcy eksponatów.

Spichlerz dawniej

Budynek byłego spichlerza zbudowany został na użytek pobliskich klasztorów, a do jego budowy wykorzystano cegły pozyskane z rozbiórki poprzednich spichlerzy, które nie spełniały już swojej pierwotnej roli. Małe i mieszczące niewielkie zapasy zboża budynki rozebrano, a na ich miejsce postawiono na początku XVIII wieku o wiele zasobniejszy. Spichlerz był częścią kompleksu pałacowego planowanego w Gdańsku-Oliwie, który jednak nigdy nie został zbudowany w całości. Okresowo pełnił również funkcję administracyjną (dolne pomieszczenia dostosowano na siedzibę celną). Wraz z przemianowaniem Spichlerza Opackiego na nową siedzibę jednej z muzealnych filii, został on odnowiony i dostosowany na potrzeby zwiedzających.

Muzeum Etnograficzne

Spichlerz Opacki funkcjonuje jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, jednak często sam nazywany jest muzeum etnograficznym. Prezentowana tam ekspozycja w większości dotyczy sztuki ludowej na ziemi pomorskiej oraz kaszubskiej. Łącznie jest to ponad 9000 różnych przedmiotów i eksponatów. Należą do nich przede wszystkim przedmioty użytku domowego, meble, biżuteria i ubiory.

Szczególnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się niewielka, ale ciekawa ze względu na swoją historię kolekcja zabytkowej broni, także tej wyrabianej ręcznie przez dawnych osadników fryzyjskich. Specyficzną kolekcją są zebrane w oddziale etnografii eksponaty pochodzące z kolekcji pozaeuropejskich. Zebrane głównie od osób prywatnych łączą w jednej ekspozycji rzeźby, ceramikę, a nawet wyroby szklane z terenów afrykańskich, amerykańskich i Oceanii.

Zwiedzanie

Spichlerz Opacki działa przez cały rok. Od maja do końca sierpnia jest otwarty we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00, w czwartki od 12:00-19:00). We wrześniu czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00, natomiast w pozostałą część roku od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00, a w soboty i niedziele od 10:00-17:00. W poniedziałki oraz w święta Oddział Etnograficzny jest nieczynny.

Wstęp jest biletowany oprócz piątków, gdy wejść można za darmo. Poza piątkami za bilety zapłacimy 8 zł za normalny, 4 zł za ulgowy, 25 zł za rodzinny (2 dorosłych i 4 dzieci). Dzieci, młodzież i studenci między 7-26 rokiem życia za wstęp płacą 1 zł.

Polecane obiekty w okolicy Spichlerza Opackiego w Gdańsku