Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Wina w Zielonej Górze

Muzeum Wina w Zielonej Górze

Ekspozycja dotycząca tradycji winiarskich zielonogórskiego regionu powstała w 2006 roku. Dwa lata później przeniesiono ją do specjalnie przygotowanych piwnic. W ten sposób narodziło się zielonogórskie Muzeum Wina, którego celem jest ukazanie historii winiarstwa oraz wszelkich zagadnień związanych z winiarską kulturą.

Ekspozycja

Ekspozycja znajdująca się w Muzeum Wina umożliwia zapoznanie się z kolejnymi etapami rozwoju produkcji wina od czasów średniowiecza do współczesności. Szczególny nacisk położono na winiarstwo w Zielonej Górze. Zbiory obejmują dary Muzeum Winiarstwa w Oppenheim, zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej, a także przedwojenne obiekty z Heimatmuseum w Zielonej Górze. Ekspozycja prezentuje pełen proces wytwarzania wina począwszy od pracy w winnicy, po wygląd piwnicy winiarskiej. W największej sali można obejrzeć między innymi kolekcję rzeźb głów Bachusa – starożytnego rzymskiego boga wina. Uzupełnienie aranżacji stanowią prasy koszowe. Obecnie w muzeum dla zwiedzających dostępne są również wystawy czasowe.

Linia produkcji wina

Dużą część Muzeum Wina poświęcono linii technologicznej służącej do produkcji tego napoju. Znajdują się tutaj takie eksponaty jak prasy winiarskie, pompy elektryczne i ręczne, filtry, prasy winiarskie, a także urządzenia do etykietowania i korkowania butelek. Na odrębną grupę eksponatów składają się natomiast narzędzia ogrodnicze stosowane do pielęgnacji winnicy, np. kilofy, opylacze, motyki, kosze do noszenia winogron. Muzeum jest miejscem, gdzie odbywa się wiele prelekcji oraz wykładów dotyczących takich zagadnień jak produkcja wina, jego rodzaje, a także rola tego napoju w kulturze.

Legenda winiarska

Zielona Góra wyróżnia się na tle innych polskich miast ze względu na swoje tradycje winiarskie. Zgodnie z mitologiczną opowieścią bóg wina Bachus został zamordowany przez tytanów. Atena Pallas zebrała jego krew i pokropiła nią wszystkie tereny, na których później miały znajdować się winnice. Odrobina krwi spadła również na okolice Zielonej Góry, co dało początek długiej i bogatej tradycji winiarskiej na tych ziemiach.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: środa-piątek 11:00-17:00, sobota 10:00-15:00, niedziela 10:00-16:00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5zł. Więcej szczegółowych informacji na: http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-wina/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Wina w Zielonej Górze