Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży ciśnień w Darłowie

Wieża ciśnień w Darłowie

Wieże ciśnień znajdują się w całej Polsce. Są to charakterystyczne bardzo wysokie i smukłe budowle. Stanowią atrakcję dla dzieci i dla dorosłych. W Darłowie znajduje się wieża ciśnień z 1933 roku. Mieści się w pobliżu Placu Eryka, na wzgórzu Kopa. Ostatnio została wyremontowana 1988 roku. Swoją funkcję pełni do dzisiaj. Wcześniej była nieczynna przez wiele długich lat.

Budowa wieży ciśnień

Wieża ciśnień to budynek w kształcie wieży. Na jego szczycie znajduje się zbiornik z wodą. Wieża pokrywa chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik z wodą działa na zasadzie naczyń połączonych.

Jaką pełni funkcję?

W systemie wodociągów miejskich wieża ciśnień pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki jest działalności, zostaje wyrównywane ciśnienie oraz przejmuje uderzenia hydrauliczne do sieci wodociągowej. Sieć wodociągowa w Darłówku ma ponad 70 kilometrów. W sieci na poziomie morza ciśnienie wody to około 4 atmosfery.

Ozdobny budynek z cegły

Wieża ciśnień w Darłowie jest zbudowana z cegły. Wchodzi się do niej przez metalowe drzwi, dodatkowo zabezpieczone kratami. Wieża cechuje się dużą oryginalnością i efektywnością. Jest bardzo przyjemna dla oka. Ma bardzo duże walory estetyczne i jest uznawana za arcydzieło architektury. Często wieże pełnią również funkcję punktów widokowych lub są przerabiane na restauracje, czy kawiarnie.

Zbiornik i nadajniki

W górnej części wieży znajduje się stalowy zbiornik o pojemności 150 metrów sześciennych. Lustro wody zbiornika jest położone na wysokości 42 metrów. Na szcczycie znajdują się także dwa nadajniki radiowe i maszty.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży ciśnień w Darłowie