Noclegi w okolicy Latarni Morskiej w Gdańsku
Latarnia Morska w Gdańsku
Gdańsk jest miastem z bogatą i ciekawą historią, po której dzisiaj pozostały nam różne opracowania historyczne oraz książki popularnonaukowe. Zostały także liczne zabytki, które zachwycają swoją architekturą albo sposobem wykonania. One także mają swoje interesujące historie do opowiedzenia. Jednym z takich przykładów jest Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port.
Położenie
Zabytkowa latarnia stoi w dzielnicy Nowy Port przy ulicy Przemysłowej, zaraz obok Kapitanatu Portu. Po drugiej stronie Kanału Portowego stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Dojechać w tę okolicę można samochodem, gdyż obok latarni znajduje się niewielki parking albo można skorzystać z jednej z linii tramwajowych, które jadą do nieodległej zajezdni tramwajowej. Można tu również dojść pieszo z pobliskiego Parku Brzeźnieńskiego im. Haffnera.
Historia
Obiekt powstawał pod koniec XIX stulecia w latach 1893-94. Został zaprojektowany na podobieństwo nieistniejącej już latarni morskiej z Cleveland w Stanach Zjednoczonych, którą w tym czasie miała okazję obejrzeć delegacja z Gdańska. Latarnia służyła aż do czasów II wojny światowej, gdy z jej okna dano znak do rozpoczęcia ataku przez Schleswig-Holstein. Chwilę później stanowisko zostało zlikwidowane wystrzałem z posterunku na Westerplatte.
Po naprawie latarnia funkcjonowała jeszcze do roku 1984. W tym właśnie czasie oddano do użytku nowy obiekt – latarnię morską Gdańsk Port Północny. Jest to nowoczesny obiekt, przypominający wieżę kontroli ruchu lotniczego. Jest to także jedyna latarnia morska w Polsce wyposażona w windę. Nie jest jednak udostępniona zwiedzającym. Natomiast latarnię w Nowym Porcie zdecydowano się udostępnić turystom w 2004 roku. Stało się tak po wykupieniu jej trzy lata wcześniej przez prywatnego przedsiębiorcę – Stefana Michalaka.
Wygląd
Latarnia w Nowym Porcie ma dokładnie 31,30 metra wysokości, a jej światło świeci z wysokości 27 metrów i 30 centymetrów. Jest ono, a raczej było, widoczne z ponad 30 kilometrów. Dzisiaj włączone jest jedynie słabe światło, które pozwala turystom lepiej zrozumieć funkcjonowanie całego obiektu. Na szczycie latarni znajduje się odrestaurowana kula czasu – urządzenie, które niegdyś służyło do korygowania chronometrów okrętowych. Cała latarnia jest doskonale zachowana, dzięki czemu dostała nagrodę w konkursie „Zadbany zabytek” w 2010 roku.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!