Noclegi w pobliżu Westerplatte
Westerplatte
Westerplatte to znane każdemu Polakowi miejsce, które znajduje się na północy naszego kraju. Na obszarze Gdańska uformowany jest półwysep, który wcześniej był wyspą. Swoją sławę zyskał w okresie II wojny światowej, jako miejsce, w którym Polacy stawili najdłuższy opór Niemcom. Znajduje się ono przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Półwysep jest niezamieszkały, a zdecydowana jego większość stanowi obszar zalesiony. Jego szerokość dochodzi do 500 metrów w jego najszerszym miejscu, a długość przekracza 2 km.
Miejsce historii
Westerplatte stanowi cześć Gdańska, a od roku 1814 jest punktem granicznym Polski. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego i nawiązuje do przeszłości półwyspu. Historia Westerplatte to też okres pierwszego zakładu kąpielowego z restauracją, który powstał w połowie XIX wieku i stanowił doskonały punkt wypoczynkowy i rekreacyjny w okolicy. Kurort bardzo szybko się rozwijał, mimo iż kąpielisko funkcjonowało stosunkowo krótko. Jego koniec przypadł na okres bezpośrednio poprzedzający II wojnę światową. Półwysep Westerplatte oficjalnie w ręce Polaków został przyznany przez Radę Ligi Narodów 14 marca 1924 roku. Obszar ten należał do Wolnego Miasta Gdańska aż do początku II wojny światowej, wówczas Niemcy próbowali wedrzeć się na te tereny, wiedząc o niezwyklej wartości Westerplatte dla strategii swojej inwazji.
Bohaterska obrona wybrzeża
Najbardziej znana historia Westerplatte dotyczy obrony półwyspu, która trwała w dniach 1 – 7 września 1939 r. Wówczas obroną dowodzili Henryk Sucharski i Franciszek Dąbrowski. W trakcie walk i oblężenia Westerplatte przez Niemców, wojska polskie zostały zmuszone do poddania się, zaś później żołnierze zostali więźniami w obozie podporządkowanym obozowi w Sztutowie. Obecnie Wojska Polskie stacjonują na Westerplatte. Warto jednak podkreślić, że są to również tereny atrakcyjne turystycznie, a malownicze widoki okolicy, podkreślane są na licznych arcydziełach malarskich, rzeźbiarskich i w literaturze.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!