Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to bardzo młoda jednostka muzealna, która jest świetnie finansowana, a jej koncept zrodził się w głowach najlepszych historyków. To wspaniała, nowoczesna placówka z niezwykle interesującą ofertą, którą należy koniecznie odwiedzić będąc w Gdańsku.

Historia

Muzeum zostało powołane do życia we wrześniu 2008 roku decyzją ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy wypracowaniu koncepcji brali udział m. in. Paweł Machcewicz, Piotr Majewski i Janusz Marszalec – osoby od dawna związane z polskimi jednostkami naukowymi. Później współpracowali z nimi także Timothy Snyder czy Norman Davies. Pierwotnie siedziba Muzeum mieściła się przy ulicy Długiej. Obecnie przeniesiono ją już do nowego budynku przy placu Władysława Bartoszewskiego. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt, który szybko stał się jednym z symboli miasta.

Wystawa główna

Najważniejszym punktem Muzeum II Wojny Światowej jest wystawa główna, która zajmuje ponad 5000 metrów kwadratowych. Jest to jedna z największych historycznych wystaw na świecie. Całość znajduje się 14 metrów poniżej poziomu gruntu i została podzielona na 3 główne ścieżki. Pierwszą z nich jest „Droga do wojny”, która opowiada o ówczesnej sytuacji geopolitycznej, o historii nazizmu, faszyzmu czy komunizmu. Znajdują się tu nie tylko informacje o drodze do władzy Adolfa Hitlera, ale także relacje z wojny domowej w Hiszpanii czy opisy sytuacji na Dalekim Wschodzie. Kolejnym blokiem jest „Groza wojny” poświęcony nie tylko działaniom wojennym, ale także terrorowi, towarzyszącemu ludziom w czasach okupacji każdego dnia. Znajdują się tu również eksponaty związane z Holokaustem oraz z ruchami oporu w Polsce i w pozostałych państwach. Zwiedzanie kończy trzeci blok – „Długi cień wojny”, gdzie podsumowano straty wojenne.

Wystawy plenerowe

Muzeum zarządza również wystawą plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”, która oddana została do użytku w 2009 roku. Dwa lata później otwarto tam również ścieżkę edukacyjną, która uzupełnia treści obecne na wystawie. W Muzeum II Wojny Światowej możemy również zobaczyć różne wystawy czasowe, często współtworzone przez zagraniczne muzea. Poświęcone są one zarówno militariom z tamtego okresu, jak i sytuacji ludności cywilnej.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-19:00. Ceny biletów: normalny – 23 zł, ulgowy – 16 zł. Więcej szczegółów dostępnych jest pod adresem http://www.muzeum1939.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku