Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wawel

Noclegi w okolicy Wawelu

Wawel

Śladami przeszłości, czyli Wawel

Sztandarowym zabytkiem i największą chlubą Krakowa jest wznoszące się dumnie u brzegu Wisły Wzgórze Wawelskie. Po dziś dzień można poczuć tutaj niesamowitą atmosferę minionych dziejów, a to za sprawą dobrze zachowanych budowli będących niemymi świadkami bogatej historii Polski. Walory turystyczne podnosi ponadto atrakcyjny sposób ekspozycji cennych zbiorów oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii multimedialnych. Najbardziej okazałym zabytkiem zlokalizowanym na Wzgórzu jest słynny Zamek Królewski, miejsce stanowiące niegdyś główny ośrodek władzy królewskiej i zarazem serce przeżywającego wzloty i upadki państwa. Chociaż wichry historii niejednokrotnie zdawały się być przeciwne rozkwitowi Wawelu, to rozrastający się systematycznie kompleks budowli przez setki lat pozostawał chlubą i znakiem potęgi kraju.

Za pierwotny trzon przyszłego Zamku uznaje się obiekt noszący znamiona wczesnej sztuki romańskiej. Późniejsza rozbudowa obiektu była w dużej mierze inicjatywą króla Władysława Łokietka. Jego starania sprawiły, że Wzgórze stało się punktem o istotnym znaczeniu strategicznym. Dzieło ojca kontynuował Kazimierz Wielki, nadając mu jednak gotycki charakter. Współcześnie turyści odwiedzający Wawel mogą podziwiać zabytki stanowiące perły polskiego renesansu, a to za sprawą Aleksandra Jagiellończyka oraz jego następców. Władcy powierzyli zadanie przebudowy rezydencji znamienitym architektom włoskim oraz polskim. Efektem ich pracy było między innymi stworzenie podziwianego do dziś dziedzińca wraz z krużgankami.

Zamek Królewski doświadczył kryzysu podczas najazdu Szwedów na Polskę, by po prawie stu latach przejść w ręce wojsk austriackich. Wyzwolenie przyniósł dopiero początek XX wieku, kiedy to przystąpiono do intensywnej restauracji odzyskanej budowli. Starania zostały uwieńczone otwarciem Wzgórza dla ruchu turystycznego oraz utworzeniem stałych ekspozycji wzbogacanych okresowo o wystawy tematyczne. Na gości przybywających do Krakowa czekają między innymi pełne przepychu reprezentacyjne Komnaty, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Zbrojownia i skarbiec, którego najcenniejszym eksponatem jest Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny królów Polski. Ponadto w skład zespołu zabytków wchodzi Katedra Wawelska wraz z potężnym Dzwonem Zygmunta. Wewnątrz świątyni znajduje się dostępna dla odwiedzających krypta z grobami królewskimi. Atrakcją przyciągającą przede wszystkim najmłodszych gości jest natomiast Smocza Jama wraz z figurą ziejącego ogniem legendarnego Smoka Wawelskiego.

Kiedy zwiedzać?

Wzgórze jest udostępnione dla zwiedzających przez cały rok, jednak zasady wstępu na poszczególne ekspozycje nie są jednolite. Należy pamiętać przede wszystkim o zamknięciu wystaw w okresie Wielkanocy, Świąt Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia. W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) wystawy czynne są od wtorku do niedzieli. Wzgórze wawelskie otwierane jest o godzinie 6 i zamykane o 17 (miesiące zimowe), 18 (marzec i październik), 19 (kwiecień i wrzesień), lub 20 (od maja do sierpnia). Uwaga, w poniedziałki Komnaty oraz Apartamenty są zamknięte.

Ceny biletów

Warto wiedzieć, że w sezonie letnim część ekspozycji dostępna jest bezpłatnie w poniedziałki (od 9:30 do 13:00), a w sezonie zimowym – w niedziele (od 10:00 do 16:00). Od kwietnia do października obowiązuje natomiast promocja, dzięki której przy zakupie biletów wstępu na trzy główne wystawy cena czwartego biletu (na wystawy dodatkowe) wynosi 1 zł. Standardowe ceny wstępu do reprezentacyjnych komnat królewskich w sezonie letnim wynoszą odpowiednio 18 zł (bilet normalny) i 11 zł (bilet ulgowy). W sezonie zimowym: 16 zł/9 zł. Tyle samo zapłacimy za wstęp do Skarbca Koronnego wraz ze Zbrojownią. Wejście do Prywatnych Apartamentów Królewskich to latem koszt 25 zł/ 19 zł, natomiast zimą 21 zł/16 zł. Ceny dla wystawy Wawel Zaginiony wynoszą 10 zł/7 zł (latem) i 8 zł/5 zł (zimą), a dla wystawy Sztuka Wschodu: 8 zł/5 zł (latem) i 7 zł/4 zł (zimą).

Dodatkowe informacje

Więcej informacji na temat Wzgórza Wawelskiego można znaleźć na stronie internetowej www.wawel.krakow. pl

Polecane obiekty w okolicy Wawelu