Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kopca Krakusa w Krakowie

Kopiec Krakusa w Krakowie

Kopiec Kraka, zwany także Kopcem Krakusa to wspaniały, wysoki na 16 metrów punkt widokowy na panoramę Krakowa. Znajduje się około 2,5 kilometra od Wawelu, na prawym brzegu Wisły. Jego dokładna lokalizacja to Wzgórze Lasoty, przy ulicy Franciszka Maryewskiego. Miejsce to oferuje niesamowite widoki zarówno w nocy, jak i za dnia oraz możliwość relaksu na świeżym powietrzu.

Historia

Do dziś nieznany jest dokładny czas powstania i pierwotne przeznaczenie Kopca Kraka. Wokół historii tego miejsca narosło wiele legend i przypuszczeń. Jan Długosz jako pierwszy zasugerował, jakoby w tym miejscu pochowano Kraka – legendarnego założyciela Krakowa, a jego dwaj synowie wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. W celu rozwiązania tej tajemnicy w latach 1934-1937 przeprowadzono badania archeologiczne. Wtedy to u podstawy kopca znaleziono ślady osadnictwa oraz zabytki ruchome z końca kultury łużyckiej, które prawdopodobnie dostały się tam podczas budowy. Na podstawie tego odkrycia powstanie kopca datowano na ok. 500 r. p.n.e. Trwała i przemyślana wewnętrzna konstrukcja przeczy teorii, że usypano go spontanicznie po śmierci Kraka.

Podczas kolejnych badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 70. ubiegłego wieku, we wnętrzu kopca i jego otoczeniu odnaleziono przedmioty z okresu kultury przeworskiej, łużyckiej i pomorskiej. Z badań wynika, że mógł być to monumentalny grobowiec pochodzenia celtyckiego, powstały w okresie VIII – X w. Wskazuje na to znaleziona u podstawy kopca ozdobna skuwka typu awarskiego oraz srebrny denar czeski Bolesława II odnaleziony u jego szczytu. Potwierdzenia na funkcję pochówkową kopca podczas badań nie odnaleziono.

Współcześnie

Aktualnie Kopiec Kraka pełni funkcję punktu widokowego na panoramę Krakowa. Widać z niego między innymi: Kopiec Kościuszki, Kościół na Skałce, Wawel i Kościół Mariacki. Związany jest także z obchodami zwyczaju Rękawka, czyli święta obchodzonego we wtorek po Wielkiejnocy. Nawiązuje ono do słowiańskiej tradycji Dziadów.

Czy wiesz, że...?

Kopiec Kraka jest najstarszym kopcem w Krakowie i największym kopcem prehistorycznym w Polsce. Jego umiejscowienie sprawia, że jest widoczny nawet z Sali Poselskiej na Wawelu. Mówi się, że okna tajże sali umiejscowiono w ten sposób, by każdy król podejmujący decyzje mógł spoglądać na Kopiec i mieć na uwadze zasługi swojego wielkiego poprzednika.

Polecane obiekty w pobliżu Kopca Krakusa w Krakowie