Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ulicy Piwnej w Gdańsku

Ulica Piwna w Gdańsku

Główne Miasto w Gdańsku to miejsce z niesamowitą atmosferą. Da się ją odczuć zwłaszcza w weekendy podczas sezonu urlopowego. Usłyszeć tu można głosy nie tylko polskie czy niemieckie i rosyjskie, ale także należące do gości z Anglii oraz państw skandynawskich. Wszyscy doceniają zabytkowe kamienice oraz malownicze, zadbane uliczki, gdzie można przysiąść w ogródku, zjeść coś i wypić, podziwiając okoliczne budynki. Jedną z takich ulic, którą turyści bardzo lubią, jest ulica Piwna.

Położenie

Ulica Piwna rozpoczyna się pod budynkiem Zbrojowni, gdzie krzyżuje się z ulicami Tkacką oraz Kołodziejską. Następnie biegnie obok Bazyliki Mariackiej, gdzie przechodzi w ulicę Chlebnicką. Ta natomiast kończy się na Bramie Chlebnickiej, która oddziela Główne Miasto od brzegu Motławy.

Historia

Ulica istniała na pewno już w XIV stuleciu, gdy prowadziła do promu kursującego po Motławie. Pierwotnie była to ulica Chlebowa, jednak na przestrzeni dziejów podzieliła się na dwie. Część bliżej Bramy została nazwana Chlebnicką, natomiast druga otrzymała nazwę Jopejska – od rodzaju piwa, który był tutaj produkowany. Przed 1945 rokiem nosiła ona nazwę Jopengasse. Przy ulicy Piwnej mieszkał m. in. Jan Strakowski – słynny architekt. W czasie wojny ulicę odwiedził Adolf Hitler, który wizytował wysokiego rangą urzędnika NSDAP mającego tutaj wówczas siedzibę. Ostatnie lata to okres, gdy zdecydowano się na przebudowę ulicy i zamianę jej w spacerowy deptak. Dzięki temu stała się jeszcze chętniej odwiedzana przez turystów.

Obiekty przy ulicy Piwnej

Przy początku ulicy znajduje się budynek Wielkiej Zbrojowni. Jest to przepiękny przykład architektury manierystycznej, wzorowany na holenderskich halach mięsnych w Haarlemie. Zbrojownia powstała na początku XVII stulecia. Do jej wybudowania użyto czerwonej cegły, a następnie wzbogacono elewację o ornamenty okuciowe, kamienne maski czy posągi. Znalazły się tu również dwa duże portale z herbem miasta.

Innym ciekawym zabytkiem jest Dom Schlütera – kamienica mieszcząca się pod numerem 1. Wzniesiona w pierwszej połowie XVIII stulecia jest jedną z niewielu kamienic, które ostały się bez większych uszkodzeń z ostatniej wojny. Jest to obiekt także bardzo pięknie zdobiony, z ciekawymi medalionami, przedstawiającymi m.in. Herkulesa, polskich królów czy Aleksandra Wielkiego.

Polecane obiekty w pobliżu ulicy Piwnej w Gdańsku